Jak vychovat šťastné a úspěšné dítě? Tady jsou osvědčené rady od profesionálů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 30. 9. 2018 11:14
Devadesát procent času věnujeme napravování slabin svého dítěte, místo abychom se zaměřili na jeho talenty. Démonizujeme chyby, škola pomáhá zabíjet kreativitu, říkají autoři knihy Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit, někdejší šéf Microsoftu pro Evropu a mentální kouč světových byznysmenů, a Kateřina Novotná, zkušená lektorka dětí. Projděte si jejich rady, jak mít doma šťastné a úspěšné dítě.
Jan Amos Komenský by se asi divil, jak u nás poklesl význam učitele.
Jan Amos Komenský by se asi divil, jak u nás poklesl význam učitele. | Foto: ČTK

Vraťme se ke Komenskému

Ač se psal teprve rok 1650, Komenský ve svém díle Škola hrou navrhl řadu věcí, které dnešní pokrokovější pedagogové zvolna objevují a zavádějí do výuky, zatímco tradiční konzervativní školství je jimi stále ještě netknuto.

"Komenský věděl, co to je stav flow, tedy tvůrčí vytržení. A věděl, že v tomto stavu se děti nejlépe a nejtrvaleji něco naučí," upozorňuje Jan Mühlfeit. "On již ve Škole hrou říká, že když dítěti probíranou látku jen řekneme, tak ji hned zapomene, protože přitom využívá jen jeden smysl. Když mu ji i ukážeme, tak už si ji zapamatuje lépe, protože využívá dva smysly. Ale pakliže jej do učiva přímo zapojíme, stane se ze znalosti dovednost, protože dítě v tu chvíli používá hned několik smyslů najednou."

 

Právě se děje

Další zprávy