Jak vychovat šťastné a úspěšné dítě? Tady jsou osvědčené rady od profesionálů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 30. 9. 2018 11:14
Devadesát procent času věnujeme napravování slabin svého dítěte, místo abychom se zaměřili na jeho talenty. Démonizujeme chyby, škola pomáhá zabíjet kreativitu, říkají autoři knihy Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit, někdejší šéf Microsoftu pro Evropu a mentální kouč světových byznysmenů, a Kateřina Novotná, zkušená lektorka dětí. Projděte si jejich rady, jak mít doma šťastné a úspěšné dítě.
Foto: Isifa/Thinkstock

Pozor na opičku v mozku

Součástí mozku je amygdala, která hraje důležitou roli pro utváření a ukládání paměťových stop spojených s emocemi. A je to také hlavní strůjce našeho strachu. Jan Mühlfeit jí říká opička, protože neustále skáče z jedné věci na druhou a neustále vyhodnocuje, kde člověk může selhat. Tím vytváří náš strach.

Dříve se zásahy amygdaly velice hodily, když byl člověk vydán na pospas divoké zvěři. Ale dnes často člověka brzdí v jeho rozvoji zbytečnými obavami.

"Je to náš neustálý kritik, stále nás varuje a říká: 'Uteč, nebo bojuj!' Jenže děti si umí opičku vypnout, stejně jako vnitřní hodinky. Umí si hrát zcela ponořeny do své činnosti, nevnímají čas ani okolí, jsou v tvůrčím vytržení, takzvaném flow," popisuje Jan Mühlfeit.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 4 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy