Nehledejme viníka, napětí mezi lidmi to jen zvýší. Bojujme s virem, radí odbornice

Tomáš Maca Tomáš Maca
18. 3. 2020 6:00
Karanténa, kterou vláda vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru, uvrhla Čechy do situace, s níž se dosud nesetkali. Mnoho z nich musí pracovat z domova, kde se současně nacházejí i jejich partneři a často také děti, které nemohou do škol, což přináší riziko ponorkové nemoci. Jak v situaci, kdy lidé přišli o své zavedené rutiny, nepodlehnout stresu, vysvětlují odbornice z Masarykovy univerzity.

Jak najít rovnováhu mezi panikou a lehkovážností

Některé Čechy zprávy o novém koronaviru vystresovaly natolik, že už několik týdnů ve velkém skupují zásoby supermarketů, jiní si naopak až do vyhlášení karantény z nastalé paniky spíš utahovali a tvářili si, že se jich problém příliš netýká. "Stresové reakce jsou do velké míry nevědomé, takže je sice reflektujeme, ale nedokážeme je zcela ovládat. Pokud má tedy někdo sklony stresovou situaci spíše popírat, není to jeho vina a popření mu může pomáhat. Potíž by nastala, pokud by popírání znamenalo i ignorování epidemiologických opatření, na nichž se společnost domluvila," upozorňuje Dobrovolná.

S tím, že přehnaným zlehčováním mohou lidé zkomplikovat život nejen sami sobě, ale i svému okolí, souhlasí i Slezáčková. "Líbí se mi definice optimisty jako člověka, který je připraven na nejhorší, ale doufá v to nejlepší. Neměli bychom rizika přehlížet, neboť tím, že jim věnujeme svou pozornost a respektujeme všechna hygienická doporučení, která jsou vydána za účelem zmírnění situace, zvyšujeme šanci na brzkou změnu k lepšímu," popisuje psycholožka zlatou střední cestu mezi panikou a lehkovážností.

Zároveň varuje i před přemrštěnými nájezdy do supermarketů. "Vytváření přehnaných zásob může vést ke krátkodobému vykoupení určitých položek, což některé lidi vede k pocitu, že je potravin skutečně nedostatek. Zvýší tedy svou poptávku a zásobování, vykoupí další věci a tím vlastně pomáhají roztáčet bludný kruh, který je ve výsledku nevýhodný pro všechny," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy