Nehledejme viníka, napětí mezi lidmi to jen zvýší. Bojujme s virem, radí odbornice

Tomáš Maca Tomáš Maca
18. 3. 2020 6:00
Karanténa, kterou vláda vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru, uvrhla Čechy do situace, s níž se dosud nesetkali. Mnoho z nich musí pracovat z domova, kde se současně nacházejí i jejich partneři a často také děti, které nemohou do škol, což přináší riziko ponorkové nemoci. Jak v situaci, kdy lidé přišli o své zavedené rutiny, nepodlehnout stresu, vysvětlují odbornice z Masarykovy univerzity.

Není nutné nepřetržitě sledovat počet nakažených

V době informačního přesycení si lidé mohou svůj stres z koronaviru přiživovat sami tím, že nepřetržitě vyhledávají nejnovější statistiky o jeho šíření. "Sledovat aktuální dění má smysl, pokud to může nějak ovlivnit naše jednání a dozvíme se díky tomu, jak se máme během karantény chovat. Spousta informací, které se objevují na internetu, v nás ale může vyvolat jen větší úzkost. Není tedy nezbytné, abychom v době karantény byli neustále on-line a zjišťovali si, jak například narostl počet nakažených ve Španělsku, protože to naši úzkost může spíš prohlubovat," myslí si Dobrovolná.

Slezáčková doporučuje, aby lidé vývoj událostí sledovali raději v pravidelných intervalech, například ráno, po obědě a večer. Také apeluje na to, aby si u informací ověřovali, že skutečně pocházejí ze seriózních zdrojů.

Podle Dobrovolné pak nemá smysl hledat viníka, který za nastalou situaci může, protože to napětí ve společnosti neutlumí, ale naopak zvýší. "Asijské země věnují veškeré úsilí boji se samotným virem, ale lidé v Česku mají často tendenci se hádat, jestli za problém může jejich vláda, Italové, nebo Číňani. Bojovat se samotným virem je přitom z psychologického hlediska mnohem lepší strategie, protože se na tom můžeme všichni shodnout a minimalizují se tak mezilidské konflikty, které teď hrozí," vyzdvihuje fyzioložka.

 

Právě se děje

Další zprávy