Výživová poradkyně: Zavřít se doma nestačí. Vařte kvalitní jídla a choďte do přírody

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 3. 2020 6:00
Na koronavirus zatím lidstvo nemá specifický lék. Tradiční babské rady a kvalitní potraviny ale mohou organismu pomoct zvýšit jeho obranyschopnost, myslí si výživová poradkyně Margit Slimáková. "Na zvýšení imunity jsou dobré hlavně protizánětlivé a antioxidační potraviny, jako je kurkuma, zázvor, česnek, medvědí česnek nebo citrusy. Základ ale je vařit kvalitně a z čerstvých potravin."
Margit Slimáková
Margit Slimáková | Foto: DVTV

Karanténa je příležitost dělat to, na co si lidé běžně neudělají čas, myslí si Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu. Je to podle ní možnost naučit se pečovat o své tělo. "Uvařme si doma svá oblíbená jídla, naučme se nové recepty a zkusme vybírat kvalitnější potraviny."

Bílou mouku může člověk nejen v době virové nákazy vyměnit za špaldovou, která má větší obsah minerálů, vitaminů a vlákniny. Celozrnnými variantami se dá nahradit i pečivo, těstoviny a rýže. "Výborné jsou například kroupy, které jsou výživově kvalitnější než běžná rýže. V našem jídelníčku mají navíc dlouhou tradici," říká Slimáková.

Konzervy nemají být základ jídelníčku

Podle poradkyně by lidé neměli prvoplánově nakupovat potraviny do zásoby. Konzervy a hotová jídla mohou sloužit jako doplňky, neměly by ale tvořit základ jídelníčku. "Rozhodující je hlavně kvalita. Pořád platí, že základní potraviny jsou nejlepší čerstvé. Brzy začne sezona zeleniny a bylinek, v těch jsou látky, které do těla potřebujeme dostat."

Imunitu podporují také potraviny, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Je to například česnek, medvědí česnek, zázvor, indické koření a kurkuma. "Doporučuji, aby lidé v čase virů více kořenili jídla a nebáli se je i trochu přiostřit. K svačině můžeme vypít čerstvé šťávy z citrusů."

Karanténa neznamená, že člověk nemůže vyrazit do přírody. Čerstvý vzduch, aktivity a slunce jsou faktory, které tělo významně posilují a dodávají mu energii. "Nezavírejme se doma a v kancelářích, pohybujme se. Pokud má člověk zahrádku anebo jen balkon, může si nakoupit sazeničky a zkusit si něco vypěstovat. Čím víc má pohybu a přísunu slunce, tím je větší šance, že se nákaze vyvaruje."

Nezanedbatelným faktorem, který přispívá k našemu zdraví, je také spánek. Tělo i mysl si potřebuje odpočinout, aby vydržely nápor stresu v mimořádné situaci. "Kvalitní spánek potřebujeme dlouhodobě, abychom si udrželi nadhled. Je zásadní, abychom se před spaním vyvarovali myšlenkám na neúspěch a snažili se myslet pozitivně. V rodině by nám také neměl chybět humor," doporučuje Slimáková.

V době koronaviru je čas i na takové aktivity, jako je sázení stromů, pečení chleba, opalování, ale také třeba (soukromé) saunování a otužování anebo hraní her. To všechno má pozitivní účinky na fyzický i psychický stav člověka. Zdravě jíst, hýbat se a pozitivně myslet je základ zdravého ducha ve zdravém těle, myslí si Slimáková.

Video: Čtverec látky a dva proužky. Lidé si roušky šijí sami doma

Čtverec látky a dva proužky. Lidé si roušky šijí sami doma | Video: Backpack Tutorial
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy