Výživová poradkyně: Zavřít se doma nestačí. Vařte kvalitní jídla a choďte do přírody

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 3. 2020 6:00
Na koronavirus zatím lidstvo nemá specifický lék. Tradiční babské rady a kvalitní potraviny ale mohou organismu pomoct zvýšit jeho obranyschopnost, myslí si výživová poradkyně Margit Slimáková. "Na zvýšení imunity jsou dobré hlavně protizánětlivé a antioxidační potraviny, jako je kurkuma, zázvor, česnek, medvědí česnek nebo citrusy. Základ ale je vařit kvalitně a z čerstvých potravin."
Margit Slimáková
Margit Slimáková | Foto: DVTV

Karanténa je příležitost dělat to, na co si lidé běžně neudělají čas, myslí si Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu. Je to podle ní možnost naučit se pečovat o své tělo. "Uvařme si doma svá oblíbená jídla, naučme se nové recepty a zkusme vybírat kvalitnější potraviny."

Bílou mouku může člověk nejen v době virové nákazy vyměnit za špaldovou, která má větší obsah minerálů, vitaminů a vlákniny. Celozrnnými variantami se dá nahradit i pečivo, těstoviny a rýže. "Výborné jsou například kroupy, které jsou výživově kvalitnější než běžná rýže. V našem jídelníčku mají navíc dlouhou tradici," říká Slimáková.

Konzervy nemají být základ jídelníčku

Podle poradkyně by lidé neměli prvoplánově nakupovat potraviny do zásoby. Konzervy a hotová jídla mohou sloužit jako doplňky, neměly by ale tvořit základ jídelníčku. "Rozhodující je hlavně kvalita. Pořád platí, že základní potraviny jsou nejlepší čerstvé. Brzy začne sezona zeleniny a bylinek, v těch jsou látky, které do těla potřebujeme dostat."

Imunitu podporují také potraviny, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Je to například česnek, medvědí česnek, zázvor, indické koření a kurkuma. "Doporučuji, aby lidé v čase virů více kořenili jídla a nebáli se je i trochu přiostřit. K svačině můžeme vypít čerstvé šťávy z citrusů."

Karanténa neznamená, že člověk nemůže vyrazit do přírody. Čerstvý vzduch, aktivity a slunce jsou faktory, které tělo významně posilují a dodávají mu energii. "Nezavírejme se doma a v kancelářích, pohybujme se. Pokud má člověk zahrádku anebo jen balkon, může si nakoupit sazeničky a zkusit si něco vypěstovat. Čím víc má pohybu a přísunu slunce, tím je větší šance, že se nákaze vyvaruje."

Nezanedbatelným faktorem, který přispívá k našemu zdraví, je také spánek. Tělo i mysl si potřebuje odpočinout, aby vydržely nápor stresu v mimořádné situaci. "Kvalitní spánek potřebujeme dlouhodobě, abychom si udrželi nadhled. Je zásadní, abychom se před spaním vyvarovali myšlenkám na neúspěch a snažili se myslet pozitivně. V rodině by nám také neměl chybět humor," doporučuje Slimáková.

V době koronaviru je čas i na takové aktivity, jako je sázení stromů, pečení chleba, opalování, ale také třeba (soukromé) saunování a otužování anebo hraní her. To všechno má pozitivní účinky na fyzický i psychický stav člověka. Zdravě jíst, hýbat se a pozitivně myslet je základ zdravého ducha ve zdravém těle, myslí si Slimáková.

Video: Čtverec látky a dva proužky. Lidé si roušky šijí sami doma

Čtverec látky a dva proužky. Lidé si roušky šijí sami doma | Video: Backpack Tutorial
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy