Nehledejme viníka, napětí mezi lidmi to jen zvýší. Bojujme s virem, radí odbornice

Tomáš Maca Tomáš Maca
18. 3. 2020 6:00
Karanténa, kterou vláda vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru, uvrhla Čechy do situace, s níž se dosud nesetkali. Mnoho z nich musí pracovat z domova, kde se současně nacházejí i jejich partneři a často také děti, které nemohou do škol, což přináší riziko ponorkové nemoci. Jak v situaci, kdy lidé přišli o své zavedené rutiny, nepodlehnout stresu, vysvětlují odbornice z Masarykovy univerzity.

Předvídatelný řád lidé potřebují, i když pracují z domova

Přestože část Čechů i v době karantény stále chodí do zaměstnání, mnozí z nich přešli do režimu home office a pracují na dálku z domova. I v takové situaci by si ale podle Dobrovolné měli zavést pravidelný denní režim. "Pokud nám zkrachovaly naše původní rutiny, musíme je s přihlédnutím k nastalým omezením nahradit novými. Rozhodně bychom si v karanténě neměli říct, že si teď budeme v klidu odpočívat, protože jsme se zbavili omezení, která jsme měli v práci. To může u některých z nás časem podpořit vznik deprese, zejména pokud celá situace bude trvat delší dobu. Radila bych tedy, aby lidé každé ráno vstávali ve stejnou dobu a celý den si pravidelně strukturovali," radí fyzioložka.

Slezáčková lidem, kteří mají home office, doporučuje, aby se dopoledne věnovali výhradně pracovním povinnostem, ale odpoledne k nim pak přidali také aktivity, které jim přinesou pocity uvolnění, klidu, pohody či smysluplnosti. "Pro někoho to může být práce na zahrádce, pro jiného četba nebo stolní hry, pro dalšího povídání nebo aktivity s rodinou anebo pomoc někomu, kdo ji potřebuje," vyjmenovává psycholožka. "Zejména jakékoli rukodělné činnosti jsou spolehlivou prevencí deprese a úzkosti," dodává Dobrovolná.

 

Právě se děje

Další zprávy