Nehledejme viníka, napětí mezi lidmi to jen zvýší. Bojujme s virem, radí odbornice

Tomáš Maca Tomáš Maca
18. 3. 2020 6:00
Karanténa, kterou vláda vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru, uvrhla Čechy do situace, s níž se dosud nesetkali. Mnoho z nich musí pracovat z domova, kde se současně nacházejí i jejich partneři a často také děti, které nemohou do škol, což přináší riziko ponorkové nemoci. Jak v situaci, kdy lidé přišli o své zavedené rutiny, nepodlehnout stresu, vysvětlují odbornice z Masarykovy univerzity.

Jak v domácí karanténě odolat ponorkové nemoci

Přestože má člověk své nejbližší rád, všeho moc škodí a najít si v domácnosti, ve které je zároveň zavřený jeho partner, nebo dokonce děti, klid na práci, může být složitý úkol. "Pokud zůstáváme doma s našimi partnery, měli bychom se dohodnout na společných pravidlech, říct si, že v určitých hodinách budeme mít některou místnost k dispozici jen sami pro sebe a nikdo nám tam v tu chvíli nebude chodit. Pokud máme děti, je třeba se s partnery domluvit, v jakém čase se jim budou věnovat oni a v jakém my," doporučuje Dobrovolná.

V některých časových intervalech by podle ní lidé měli komunikaci s dalšími členy domácnosti úplně omezit. "To, že jsou partner nebo i děti doma, neznamená, že s nimi musíme neustále mluvit. Každý člen domácnosti v sobě může mít nějakou úzkost, a když spolu budeme v nepřetržitém kontaktu, hrozí, že se tyto úzkosti střetnou a vyústí do nějakého konfliktu. Mluvit o svých emocích je samozřejmě dobré, ale doporučila bych, abychom v tom zcela neulpívali a nezapomínali na pohyb a běžnou aktivitu kolem domácnosti," zdůrazňuje fyzioložka.

 

Právě se děje

Další zprávy