Dáváte si v restauraci nezdravé jídlo? Může za to hlasitá hudba, zjistili vědci

Magazín Magazín
30. 5. 2018 9:21
Hlasitost okolní hudby v restauraci ovlivňuje to, zda si návštěvníci dají něco lehkého a zdravého, nebo raději zvolí těžké a nezdravé jídlo. Vyplývá to z nedávné studie floridské univerzity, která je podle autorů první svého druhu a byla zveřejněna v Journal of the Academy of Marketing Sciences. Autoři provedli experiment ve stockholmské kavárně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Hlasitost hudby v restauraci má podle studií, vedených mimo jiné také psychologem Charlesem Spencem z Oxfordské univerzity, nezanedbatelný vliv na stravování. Podle britského psychologa totiž hluk ovlivňuje chuťové buňky a lidem pak jídlo připadá nevýrazné.

Podle nedávné studie floridské univerzity má hlasitost okolní hudby v restauraci také dopad na to, zda si návštěvníci dají něco lehkého a zdravého, nebo si objednají nezdravé pokrmy. Zpráva, která je podle autorů první svého druhu, byla zveřejněna v Journal of the Academy of Marketing Sciences.

Autoři v ní píšou, že hlasitost zvuku je spojena s rostoucí tepovou frekvencí a vzrušením. Zatímco tichá a klidná muzika v restauraci nutí lidi promýšlet jejich volbu a vede je ke zdravějším jídlům, hlasitá hudba způsobuje výběr nezdravých pokrmů.

"Restaurace a supermarkety mohou využívat podkresovou hudbu k ovlivňování nákupního chování spotřebitelů," uvedl pro časopis Dipayan Biswas, jeden z vyučujících na floridské univerzitě.

Pro potvrzení či vyvrácení své teorie využili stockholmskou kavárnu. Nabídku roztřídili do tří kategorií na zdravou, nezdravou a neutrální. V restauraci pak zaznělo široké spektrum skladeb s různou hlasitostí - od 55 do 70 decibelů.

Během pokusu se prodalo zhruba 549 položek, z toho 295 při nižší hlasitosti a 254 při vyšší hlasitosti. Výzkumníci pak přišli na to, že dvacet procent zákazníků si při hlasité hudbě objednalo nezdravé jídlo a počet objednaných nezdravých jídel stoupl během hlasité hudby o deset procent.

Je tak docela možné, že až příště člověk vejde do cukrárny nebo prodejny rychlého občerstvení, překvapí jej hlasitá metalová hudba.

Podívejte se: Britové nemají Čechům co vyčítat. Jedí smažené čokoládové tyčinky v těstíčku 

Britové nemají Čechům co vyčítat. Jedí smažené čokoládové tyčinky v těstíčku. Pořad Sociál se tentokrát na téma (ne)zdravého způsobu života Britů. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 12 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy