Papež varoval jeptišky před sociálními sítěmi. Používejte je rozvážně, radí Vatikán

Magazín Magazín
19. 5. 2018 20:19
Buďte obezřetné a používejte sociální sítě střízlivě, radí papež František. Upozorňuje jeptišky především na obsah a množství informací na Facebooku a Twitteru.
Jeptiška s mobilem v Římě.
Jeptiška s mobilem v Římě. | Foto: Shutterstock

Papežova kancelář před časem vydala nové oficiální instrukce, aby jeptišky užívaly sociální sítě zdrženlivě a neztrácely s nimi příliš mnoho času. Rady byly zveřejněny v dokumentu s názvem Cor Orans a upřesňují pravidla řeholnického života. Podle něj by rozjímání nemělo být narušováno "hlukem, příliš mnoha informacemi a slovy".

Jeptišky by taky měly být obezřetné a sociální sítě užívat "střízlivě a rozvážně, nejen s ohledem na obsah, ale také množství informací a typ komunikace". Twitter a Facebook mají sloužit řeholnickému životu a nezbytné komunikaci, a nikoliv být prostředkem pro mrhání času.

Na konci dubna se jeptišky ze severu Španělska zastaly oběti hromadného znásilnění v Pamploně z roku 2016. Na svou oficiální stránku Karmelitek z Hondarribia (Patricia Carmelitas Hondarribia Noya) na Facebooku napsaly, že sice žijí v celibátu, nepijí alkohol, nechodí na párty a nosí hábity až po kotníky, ale je to jejich volba. A je i volba každé ženy dělat přesný opak.

Nejnovější papežovy instrukce ale údajně nereagují na jejich příspěvek, který sdílelo téměř 16 tisíc lidí a dostal se i na stránky světových médií.

Původní pravidla řeholnického života žen s názvem Sponsa Christi Ecclesia byla publikována již v roce 1950 papežem Piusem XII. Současný papež dokument pouze rozšířil, aby jeptišky varoval před zásadním vlivem digitální kultury na společnost.

Britská BBC připomněla, že přitom sám Vatikán pravidelně tweetuje. Kromě toho papežova kancelář má také profil na Facebooku, Instagramu, YouTube a Google+.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy