Řezníci v ohrožení? Veganští aktivisté terorizují britské prodejce masa, požadují zavření obchodů

Magazín Magazín
28. 5. 2018 12:50
Podle britské organizace sdružující malé podnikatele ve venkovských oblastech v poslední době přibývá útoků na řezníky a farmáře. Vedou je "terorističtí vegani", kteří živnostníkům vyhrožují a snaží se na internetu zničit jejich pověst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Když majitel řeznictví Marlow Butchers v městečku Ashford v britském hrabství Kent přišel na začátku května do práce, nestačil se divit. Výloha rodinného obchodu byla posprejovaná červenými nápisy "Stop zabíjení zvířat. Buďte vegani" s podpisem Animal Liberation Front (ALF), odkazujícím na aktivistickou organizaci.

Majitelé nápis po pár hodinách odstranili a poděkovali lidem za podporu a pomoc s čištěním. ALF se od akce distancovala. Přestože rodinu Marlowových výtržnictví mrzelo, varovali ostatní před nenávistnými komentáři vůči veganům. Tři týdny nato se však situace vyostřila a Wayne Marlow britskému deníku The Telegraph řekl, že je mu na internetu vyhrožováno.

"Zapojili se do toho i aktivisté z daleké Austrálie. Internet je v tomhle nejhorší. Nevyhrožují totiž jenom fyzickou likvidací našeho podnikání, ale spojují se taky, aby zničili naši reputaci na internetu, a to psaním negativních referencí a komentářů," uvedl majitel řeznictví.

Vegani nás terorizují

Dodal, že aktivisté na něj tlačí, aby obchod uzavřel a vyhrožují mu, že do řeznictví naházejí zápalné lahve. "Žijeme ve strachu a v noci kvůli tomu nespíme. Terorizují nás," sdělil Marlow s tím, že rodina výhrůžky nahlásila policii.

Podle britské organizace Countryside Alliance sdružující malé podnikatele ve venkovských oblastech útoků na řezníky i farmáře v poslední době přibývá. Ředitel aliance Tim Bonner uvedl, že útočníci vždy používají stejnou taktiku, jejíž součástí je také kyberšikana. "Většinou napadají spíše malé, nezávislé podnikatele než velké hráče na trhu, což je zbabělé," řekl.

Podle Bonnera útoky v Británii koordinují mezinárodní organizace a hlavním katalyzátorem se stávají sociální sítě, jejichž provozovatelé neberou výhrůžky dostatečně vážně. Veganští útočníci využívají například TripAdvisor či Facebook, kam umisťují falešné recenze, což může mít přímý dopad na živobytí živnostníků.

"Žádná ze sociálních sítí nebere urážení lidí z masového průmyslu stejně, jako by brala urážení jiných menšin. To je pochopitelné, ale musí existovat stejná odpověď na to, když je napadán některý z řezníků," myslí si ředitel aliance. I přes vyhrožování a strach se však podle něj řezníci a farmáři snaží dále provozovat řemeslo, které se dědí z generace na generaci.

Útoční vegani jsou stejně špatní jako rasisti

Ashfordské řeznictví si nicméně díky řadě podporovatelů drží například na Facebooku velmi dobré hodnocení a kromě několika negativních komentářů má také více než dvě stovky pozitivních příspěvků.

"Myslím, že je strašné, jak se skupina teroristických veganů snaží zničit vaše podnikání. Mám spoustu kamarádů-veganů, a to, co se děje, považují za ostudné. Tihle vegani, kteří si vás vybrali jako cíl svých útoků, jsou stejně špatní jako rasisté, fanatici, homofobové a xenofobové, kteří si myslí, že mají právo chrlit nenávist za něco, s čím oni nesouhlasí," napsal jistý Paris Robinson-Lecky.

Mezi negativními komentáři se například objevilo tvrzení, že prodej částí zvířecích těl v řeznictví je stejné jako obchodovat s částmi těla slonů, tygrů nebo nosorožců. "Vlastně je to horší, protože zvířata na farmách se rodí jen proto, aby byla zabíjena," napsala jistá Avril Elaine Simsová. Později k příspěvku dodala, že ji ve svých komentářích začali ostatní šikanovat a výhrůžné zprávy si uloží a předá v případě potřeby policii.

Někteří ale zašli ještě dál a do hodnocení britského řeznictví napsali, že majitel je "zvrhlík, idiot a kanibal".

The Telegraph připomíná, že veganství je v Británii na vzestupu a více než polovina Britů ve věku od 16 do 29 let se v poslední době pokoušela přejít na rostlinnou stravu. Inspirují je k tomu i postoje veřejně známých osobnost, jak jsou Beyoncé, Brad Pitt či Ellie Goulding. Třetina z dotázaných ale u veganské diety moc dlouho nevydržela.

Podívejte se: Děti potřebují maso, veganství škodí růstu

Děti dospívají fyzicky mnohem dříve, ale mentálně až po třicítce, až tehdy jsme schopni analyzovat, vyvozovat rozhodnutí a jít si za svou vizí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy