Řezníci v ohrožení? Veganští aktivisté terorizují britské prodejce masa, požadují zavření obchodů

Magazín Magazín
28. 5. 2018 12:50
Podle britské organizace sdružující malé podnikatele ve venkovských oblastech v poslední době přibývá útoků na řezníky a farmáře. Vedou je "terorističtí vegani", kteří živnostníkům vyhrožují a snaží se na internetu zničit jejich pověst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Když majitel řeznictví Marlow Butchers v městečku Ashford v britském hrabství Kent přišel na začátku května do práce, nestačil se divit. Výloha rodinného obchodu byla posprejovaná červenými nápisy "Stop zabíjení zvířat. Buďte vegani" s podpisem Animal Liberation Front (ALF), odkazujícím na aktivistickou organizaci.

Majitelé nápis po pár hodinách odstranili a poděkovali lidem za podporu a pomoc s čištěním. ALF se od akce distancovala. Přestože rodinu Marlowových výtržnictví mrzelo, varovali ostatní před nenávistnými komentáři vůči veganům. Tři týdny nato se však situace vyostřila a Wayne Marlow britskému deníku The Telegraph řekl, že je mu na internetu vyhrožováno.

"Zapojili se do toho i aktivisté z daleké Austrálie. Internet je v tomhle nejhorší. Nevyhrožují totiž jenom fyzickou likvidací našeho podnikání, ale spojují se taky, aby zničili naši reputaci na internetu, a to psaním negativních referencí a komentářů," uvedl majitel řeznictví.

Vegani nás terorizují

Dodal, že aktivisté na něj tlačí, aby obchod uzavřel a vyhrožují mu, že do řeznictví naházejí zápalné lahve. "Žijeme ve strachu a v noci kvůli tomu nespíme. Terorizují nás," sdělil Marlow s tím, že rodina výhrůžky nahlásila policii.

Podle britské organizace Countryside Alliance sdružující malé podnikatele ve venkovských oblastech útoků na řezníky i farmáře v poslední době přibývá. Ředitel aliance Tim Bonner uvedl, že útočníci vždy používají stejnou taktiku, jejíž součástí je také kyberšikana. "Většinou napadají spíše malé, nezávislé podnikatele než velké hráče na trhu, což je zbabělé," řekl.

Podle Bonnera útoky v Británii koordinují mezinárodní organizace a hlavním katalyzátorem se stávají sociální sítě, jejichž provozovatelé neberou výhrůžky dostatečně vážně. Veganští útočníci využívají například TripAdvisor či Facebook, kam umisťují falešné recenze, což může mít přímý dopad na živobytí živnostníků.

"Žádná ze sociálních sítí nebere urážení lidí z masového průmyslu stejně, jako by brala urážení jiných menšin. To je pochopitelné, ale musí existovat stejná odpověď na to, když je napadán některý z řezníků," myslí si ředitel aliance. I přes vyhrožování a strach se však podle něj řezníci a farmáři snaží dále provozovat řemeslo, které se dědí z generace na generaci.

Útoční vegani jsou stejně špatní jako rasisti

Ashfordské řeznictví si nicméně díky řadě podporovatelů drží například na Facebooku velmi dobré hodnocení a kromě několika negativních komentářů má také více než dvě stovky pozitivních příspěvků.

"Myslím, že je strašné, jak se skupina teroristických veganů snaží zničit vaše podnikání. Mám spoustu kamarádů-veganů, a to, co se děje, považují za ostudné. Tihle vegani, kteří si vás vybrali jako cíl svých útoků, jsou stejně špatní jako rasisté, fanatici, homofobové a xenofobové, kteří si myslí, že mají právo chrlit nenávist za něco, s čím oni nesouhlasí," napsal jistý Paris Robinson-Lecky.

Mezi negativními komentáři se například objevilo tvrzení, že prodej částí zvířecích těl v řeznictví je stejné jako obchodovat s částmi těla slonů, tygrů nebo nosorožců. "Vlastně je to horší, protože zvířata na farmách se rodí jen proto, aby byla zabíjena," napsala jistá Avril Elaine Simsová. Později k příspěvku dodala, že ji ve svých komentářích začali ostatní šikanovat a výhrůžné zprávy si uloží a předá v případě potřeby policii.

Někteří ale zašli ještě dál a do hodnocení britského řeznictví napsali, že majitel je "zvrhlík, idiot a kanibal".

The Telegraph připomíná, že veganství je v Británii na vzestupu a více než polovina Britů ve věku od 16 do 29 let se v poslední době pokoušela přejít na rostlinnou stravu. Inspirují je k tomu i postoje veřejně známých osobnost, jak jsou Beyoncé, Brad Pitt či Ellie Goulding. Třetina z dotázaných ale u veganské diety moc dlouho nevydržela.

Podívejte se: Děti potřebují maso, veganství škodí růstu

Děti dospívají fyzicky mnohem dříve, ale mentálně až po třicítce, až tehdy jsme schopni analyzovat, vyvozovat rozhodnutí a jít si za svou vizí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy