Grónští domorodci zneužívají velrybí kvóty

Martina Kollerová
23. 6. 2008 15:55
Loví více a prodávají maso cizincům
Mezi státy podporující lov velryb patří vedle Grónska také Norsko nebo Japonsko.
Mezi státy podporující lov velryb patří vedle Grónska také Norsko nebo Japonsko. | Foto: reuters

Praha/Londýn (Ekolist) - Grónští domorodci zneužívají takzvaných subsistenčních velrybích kvót. Tvrdí to Světová společnost pro ochranu zvířat (WSPA).

Organizace zjistila, že domorodci celou jednu čtvrtinu uloveného velrybího masa nelegálně prodávají, napsala agentura Reuters.

V roce 1986 byl Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) vydán zákaz lovu velryb. Téhož roku IWC zároveň stanovila kvóty, které grónským Inuitům odchyt kytovců dodnes - aspoň částečně - umožňují.

Maso "jen" pro domorodce

Ti tak za rok mohou - za účelem zajištění své vlastní obživy - vylovit 233 velryb. V Grónsku se velrybí maso smí nabízet v supermarketech, avšak jak rybáři, tak obchody mohou tyto produkty prodat pouze domorodcům.

Čtete také: Norsko a Island prodávají velrybí maso do Japonska

Světová společnost pro ochranu zvířat se v Severním Atlantiku snažila s pomocí skrytých kamer zjistit, zda se podmínky pro lov velryb ze strany domorodců dodržují. Podle agentury Reuters zjistila, že nikoli.

Inuité totiž prý celou jednu čtvrtinu svých úlovků prodávají, a to jak cizincům, tak především firmě Arctic Green Food. Tato společnost tak ročně od inuitských velrybářů vykoupí v průměru 40 až 50 velryb, přičemž maso kytovců prodává dále.

V supermarketech, kam se následně dostane, se pak maso nabízí za 20krát vyšší cenu, než je cena výkupní. Z obchodů putuje velrybí maso k cizincům.

Více o lovu velryb: Ukradli japonští velrybáři maso kytovců? Rozhodne soud

Převažuje nabídka

WSPA rovněž odhalila, že na grónském trhu je mnohem větší nabídka velrybího masa, než je skutečná poptávka. Během výzkumu se totiž ukázalo, že za poslední dva roky bylo vyloveno přinejmenším o 15 tun velryb více, než bylo nutné.

"Náš výzkum ukázal, že ještě teď jsou mrazáky grónských supermarketů plné neprodaného velrybího masa z roku 2006," uvedl jeden z členů výzkumného týmu.

Čtěte také: S ekology v patách se Japoncům v lovu velryb nedařilo

Organizace rovněž uvedla, že i navzdory přebytkům na trhu bude dánská vláda po IWC požadovat navýšení roční subsistenční kvóty o 10 kusů velryb.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy