Obyvatelé Mexico City mají kvůli znečištění horší čich

Martina Kollerová
20. 6. 2008 10:10
Také více trpí respiračními chorobami
Mexico City patří k nejznečištěnějším městům světa
Mexico City patří k nejznečištěnějším městům světa | Foto: Reuters

Praha/Mexico City (Ekolist) - Podle výsledků nové komparativní studie mají obyvatelé hlavního města Mexika horší čich než lidé žijící v téže zemi v podobných geografických podmínkách. Zprávu o tom přinesl zpravodajský server BBC Mundo.

Doktorka Robyn Hudsonová z Výzkumného institutu pro biomedicínu Národní mexické university spolu se svým studentem Markem Guarnerosem provádí v současné době výzkum, který se snaží odhalit, jakým způsobem ovlivňuje znečištění prostředí čich obyvatel.

Podle jejich výzkumu přináší silně znečištěné ovzduší obyvatelům města Mexika kromě respiračních a kardiovaskulárních chorob také problémy s čichovým vnímáním.

Čtěte také: Z mexických barů a restaurací zmizí cigarety

Vůně pomerančů a kávy

Hudsonová a Guarneros porovnávali citlivost čichu obyvatel hlavního města s citlivostí čichu osob žijících v městě Tlaxcala, které leží nedaleko metropole. Nachází se v podobných podmínkách, dokonce i jeho nadmořská výška je shodná s nadmořskou výškou Mexico City.

Podle výzkumu mají obyvatelé metropole nižší schopnost identifikovat vůni pochutin, jako je pomeranč, káva či mléko. Podle Hudsonové je snížená schopnost rozeznávat pachy způsobena právě znečištěním prostředí.

Hudsonová také tvrdí, že snížená schopnost čichu může dále velmi negativně ovlivnit zdraví obyvatel. Součástí jejího výzkumu byl totiž pokus, při kterém sledovala citlivost lidí na dimetyl disulfur - látku, která je spojena s hnilobným procesem.

Lidé z Mexico City ji byli schopni identifikovat v devětkrát nižší míře než lidé žijící v Tlaxcale. To může být dle Hudsonové velmi zdravotně nebezpečné, jelikož lidé, kteří tuto látku nejsou schopni čichem rozeznat, nebudou schopni ani rozpoznat zkažené jídlo.

Necitlivé receptory 

Čím konkrétně je snížení schopnosti čichu u obyvatel hlavního města způsobeno? Součástí čichového aparátu jsou buněčné receptory. Znečištění ovzduší způsobuje změny těchto receptorů, které jsou následně méně citlivé, píše BBC.

Doktorka Robyn Hudsonová a Marco Guarneros se v budoucích třech měsících budou zabývat tím, zda a do jaké míry jsou tyto změny vratné.

Více o Mexico City: Starosta v Mexico City: všichni budeme mluvit aztécky

Mexico City patří mezi jedno z nejvíce znečištěných měst na světě. Podle držitele Nobelovy ceny za chemii Maria Moliny je situace ve městě špatná, nicméně ve srovnání s devadesátými lety, kdy se město potýkalo s opravdu závažnými problémy se znečištěním ovzduší, došlo k jistému zlepšení.

Doktor Molina poukazuje na nutnost dalšího snižování kontaminace ovzduší. V této záležitosti zastává optimistický názor - úřady metropole jsou podle něj nakloněny opatřením pro snižování znečištění prostředí. S pomocí úřadů tak podle něj v budoucích několika letech zlepšení kvality vzduchu lze dosáhnout.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 35 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy