Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.
Odlišnost od World Press Phota se výrazně projevila i v kategorii profesionálních sportovních fotografů. Na "fotografického Oscara" je nominováno devět souborů snímků. Porotu letos výrazně zaujala africká témata, ve finálové devítce jsou hned tři.
Kanaďan Chris Donovan fotografoval hokejistky z Nairobi, Ital Alessandro Grassani se zaměřil na boxerky z Konga a další Ital Filippo Gobbato fotill boxery z Marakéše.
Z běžné šablony sportovních fotek se vymyká i jediný fotoseriál, který se zaměřuje na některý z celosvětově nejpopulárnějších sportů. Thomas Nielsen z Dánska si jako své téma sice vybral britskou fotbalovou Premier League, ale nefotil sportovní výkony hráčů, ale fanoušky a jejich chování.
V našem seriálu už jsme představili autory nominované za zpravodajské fotografie, za nejlepší snímky architektury, za nejlepší krajiny, a za portréty. Nyní pokračujeme žánrem sportovní fotografie. V následujících dnech se zaměříme i na ostatní kategorie vyhlášené pro profesionální fotografy.
Organizátoři už dříve vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.
Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.