Světový úspěch českého fotografa. Martin Stranka zvítězil v prestižní soutěži

Vítězný snímek Martina Stranky v kategorii Kreativní fotografie a fotky jeho soupeřů, se kterými se utká o absolutní vítězství, najdete ve fotogalerii.
Christy Lee Rogers: (USA): Harmonie. Vítězka soutěže v kategorii Pohyb.
Richard Ansett (Velká Británe): Grayson Perry - Zrození. Vítěz soutěže v kategorii Portrét.
Carole Pariat (Francie): Chytré záchodky. Vítězka soutěže v kategorii Street fotografie.
Tracey Lund (Velká Británie): Podvodní hostina terejů. Vítězka soutěže v kategorii Příroda.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 2. 2019 14:16
Český fotograf Martin Stranka zvítězil v prestižní světové fotosoutěži Sony World Photography Awards, která je často přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Stranka vyhrál v kategorii Kreativní fotografie - Open a utká se o absolutní prvenství s vítězi dalších devíti kategorií.

Martin Stranka slaví úspěch se snímkem Snílci a válečníci, který byl hodnocen v části soutěže označované jako Open (posuzují se tam jednotlivé fotografie). Fotografové, kteří vybojovali prvenství v části nazvané Professional (fotosérie), ještě vyhlášeni nebyli.

Stranka se zároveň stal národním vítězem české větve soutěže. "Jeho úspěch je výjimečný především v tom, že letos obhájil své loňské národní vítězství," píší organizátoři soutěže a mají pravdu - něco takového je v dlouhé historii soutěže výjimečné.

Český fotograf se nyní utká o absolutní prvenství s vítězi dalších devíti kategorií Open. Vítěz bude oznámen 17. dubna v Londýně během slavnostního ceremoniálu. Část soutěže označovaná jako Open je otevřená jak pro amatérské, tak pro profesionální fotografy.

Letošní rok byl pro pořadatele soutěže rekordní, přihlášeno bylo 326 tisíc fotografií od autorů ze 196 zemí světa. Největší počet snímků do soutěže přišel z Velké Británie, Itálie a z USA.

Soutěž pořádá World Photography Organisation pod záštitou firmy Sony. Účast v ní samozřejmě není limitovaná použitou technikou, soutěžit mohou všichni fotografové z celého světa.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy