Tak fotí nejlepší reportéři světa. Který z nich letos získá fotografického Oscara?

Tak fotí nejlepší reportéři světa. Který z nich letos získá fotografického Oscara?
Brent Stirton (Jihoafrická republika), nominace v profesionální kategorii Dokument. Členky elitní ženské jednotky Akashiga, která v národním parku v Zimbabwe bojuje s pytláky. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Andrew Kelly (Austrálie), nominace v profesionální kategorii Dokument. Ayah (37) pláče v objetí policistky na demonstraci proti zákonu, který v Dánsku zakazuje zahalování tváře na veřejnosti. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Alice Mannová (Jihoafrická republika), nominace v profesionální kategorii Brief, která byla letos zaměřena na téma Identita. Fotografka dokumentuje jihoafrické týmy mažoretek. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Christina Stohnová (Německo), nominace v profesionální kategorii Brief, která byla letos zaměřena na téma Identita. Tradice německého regionu Schwarzwald. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 3. 2019 9:20
Prestižní soutěž Sony World Photography Awards, označovaná za fotografickou obdobu filmových Oscarů, vyhlásila nominace na vítězství v profesionálních kategoriích. Zvláště ty nově zavedené, tedy Dokument a Brief, přinášejí velmi zajímavé příběhy a stávají se významnou konkurencí novinářské soutěže World Press Photo. S nominacemi se můžete seznámit ve fotogalerii u tohoto článku.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Organizátoři už vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Nyní porota oznámila také nominace v deseti kategoriích souhrnně označovaných jako Professional (soutěží se tam se soubory snímků). Dvě z nich, které byly uvedeny letos, tedy Dokument a Brief, se zdají být významnou konkurencí pro World Press Photo.

Jak už název naznačuje, Dokument se zaměřuje na fotožurnalistiku a dokumentární fotografii. V rámci kategorie Brief se bude každoročně vyhlašovat specifické soutěžní téma - letos to byla "identita". Právě snímky z těchto dvou kategorií představujeme v dnešní fotogalerii. Nominace v dalších osmi žánrech přineseme v následujících dnech. 

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy