Tak fotí nejlepší reportéři světa. Který z nich letos získá fotografického Oscara?

Tak fotí nejlepší reportéři světa. Který z nich letos získá fotografického Oscara?
Brent Stirton (Jihoafrická republika), nominace v profesionální kategorii Dokument. Členky elitní ženské jednotky Akashiga, která v národním parku v Zimbabwe bojuje s pytláky. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Andrew Kelly (Austrálie), nominace v profesionální kategorii Dokument. Ayah (37) pláče v objetí policistky na demonstraci proti zákonu, který v Dánsku zakazuje zahalování tváře na veřejnosti. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Alice Mannová (Jihoafrická republika), nominace v profesionální kategorii Brief, která byla letos zaměřena na téma Identita. Fotografka dokumentuje jihoafrické týmy mažoretek. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Christina Stohnová (Německo), nominace v profesionální kategorii Brief, která byla letos zaměřena na téma Identita. Tradice německého regionu Schwarzwald. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 3. 2019 9:20
Prestižní soutěž Sony World Photography Awards, označovaná za fotografickou obdobu filmových Oscarů, vyhlásila nominace na vítězství v profesionálních kategoriích. Zvláště ty nově zavedené, tedy Dokument a Brief, přinášejí velmi zajímavé příběhy a stávají se významnou konkurencí novinářské soutěže World Press Photo. S nominacemi se můžete seznámit ve fotogalerii u tohoto článku.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Organizátoři už vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Nyní porota oznámila také nominace v deseti kategoriích souhrnně označovaných jako Professional (soutěží se tam se soubory snímků). Dvě z nich, které byly uvedeny letos, tedy Dokument a Brief, se zdají být významnou konkurencí pro World Press Photo.

Jak už název naznačuje, Dokument se zaměřuje na fotožurnalistiku a dokumentární fotografii. V rámci kategorie Brief se bude každoročně vyhlašovat specifické soutěžní téma - letos to byla "identita". Právě snímky z těchto dvou kategorií představujeme v dnešní fotogalerii. Nominace v dalších osmi žánrech přineseme v následujících dnech. 

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy