Tak fotí nejlepší reportéři světa. Který z nich letos získá fotografického Oscara?

Tak fotí nejlepší reportéři světa. Který z nich letos získá fotografického Oscara?
Brent Stirton (Jihoafrická republika), nominace v profesionální kategorii Dokument. Členky elitní ženské jednotky Akashiga, která v národním parku v Zimbabwe bojuje s pytláky. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Andrew Kelly (Austrálie), nominace v profesionální kategorii Dokument. Ayah (37) pláče v objetí policistky na demonstraci proti zákonu, který v Dánsku zakazuje zahalování tváře na veřejnosti. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Alice Mannová (Jihoafrická republika), nominace v profesionální kategorii Brief, která byla letos zaměřena na téma Identita. Fotografka dokumentuje jihoafrické týmy mažoretek. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Christina Stohnová (Německo), nominace v profesionální kategorii Brief, která byla letos zaměřena na téma Identita. Tradice německého regionu Schwarzwald. Ukázka z rozsáhlejšího seriálu.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 3. 2019 9:20
Prestižní soutěž Sony World Photography Awards, označovaná za fotografickou obdobu filmových Oscarů, vyhlásila nominace na vítězství v profesionálních kategoriích. Zvláště ty nově zavedené, tedy Dokument a Brief, přinášejí velmi zajímavé příběhy a stávají se významnou konkurencí novinářské soutěže World Press Photo. S nominacemi se můžete seznámit ve fotogalerii u tohoto článku.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Organizátoři už vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Nyní porota oznámila také nominace v deseti kategoriích souhrnně označovaných jako Professional (soutěží se tam se soubory snímků). Dvě z nich, které byly uvedeny letos, tedy Dokument a Brief, se zdají být významnou konkurencí pro World Press Photo.

Jak už název naznačuje, Dokument se zaměřuje na fotožurnalistiku a dokumentární fotografii. V rámci kategorie Brief se bude každoročně vyhlašovat specifické soutěžní téma - letos to byla "identita". Právě snímky z těchto dvou kategorií představujeme v dnešní fotogalerii. Nominace v dalších osmi žánrech přineseme v následujících dnech. 

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy