Od stánků na Miami Beach až po sovětské stavby. Nejlepší fotky architektury roku 2019

Fotogalerie snímků architektury, nominovaných na "fotografického Oscara" v soutěži Sony World Photography Awards.
Stephan Zirwes (Německo): Bazén Leobad. Finalista v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Felicia Simionová (Rumunsko). Domov. Proměny bydlení v rumunských městech a vesnicích. Finalistka v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Tuomas Uusheimo (Finsko): Sanatorium Paimio, jedna z perel funkcionalistické architektury. Finalista v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Dimitri Bogachuk (Ukrajina): Světelné prostory. Sovětská modernistická architektura. Finalista v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 4. 2019 8:59
Plážové stánky, pohraniční budky na hranici mezi USA a Mexikem, ale i fotomontáže pohledů na velkoměsta. To jsou náměty, se kterými se letos prosadili nejlepší profesionální fotografové architektury do finále prestižní soutěže Sony World Photography Awards, označované za fotografickou obdobu filmových Oscarů. S finalisty se můžete seznámit ve fotogalerii u tohoto článku.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Organizátoři už vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Nyní porota oznámila také nominace v deseti kategoriích souhrnně označovaných jako Professional (soutěží se tam se soubory snímků). V našem seriálu jsme už představili autory nominované za zpravodajské fotografie. Nyní pokračujeme žánrem architektura a v následujících dnech se zaměříme i na ostatní kategorie.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle Marvana specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Další zprávy