Od stánků na Miami Beach až po sovětské stavby. Nejlepší fotky architektury roku 2019

Fotogalerie snímků architektury, nominovaných na "fotografického Oscara" v soutěži Sony World Photography Awards.
Stephan Zirwes (Německo): Bazén Leobad. Finalista v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Felicia Simionová (Rumunsko). Domov. Proměny bydlení v rumunských městech a vesnicích. Finalistka v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Tuomas Uusheimo (Finsko): Sanatorium Paimio, jedna z perel funkcionalistické architektury. Finalista v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Dimitri Bogachuk (Ukrajina): Světelné prostory. Sovětská modernistická architektura. Finalista v kategorii Architektura - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 4. 2019 8:59
Plážové stánky, pohraniční budky na hranici mezi USA a Mexikem, ale i fotomontáže pohledů na velkoměsta. To jsou náměty, se kterými se letos prosadili nejlepší profesionální fotografové architektury do finále prestižní soutěže Sony World Photography Awards, označované za fotografickou obdobu filmových Oscarů. S finalisty se můžete seznámit ve fotogalerii u tohoto článku.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Organizátoři už vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Nyní porota oznámila také nominace v deseti kategoriích souhrnně označovaných jako Professional (soutěží se tam se soubory snímků). V našem seriálu jsme už představili autory nominované za zpravodajské fotografie. Nyní pokračujeme žánrem architektura a v následujících dnech se zaměříme i na ostatní kategorie.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy