Krása už netáhne? Nejlepší krajinářské fotky světa vznikly ve fóliovníku a v dolech

Krása už netáhne? Nejlepší krajinářské fotky světa vznikly ve fóliovníku a v dolech
Yan Wang Preston (Velká Británie): Projekt ekologické obnovy dolu v čínském 
Puhejingu. Finalista v kategorii Krajina - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Imma Barreraová (USA). Pod noční oblohou, národní park Joshua Tree. Finalistka v kategorii Krajina - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Liang Fu (Čína). Symbióza. Finalista v kategorii Příroda - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Maela Ohanaová (Francie). Kolekce botanických portrétů a krajinářských snímků z mexického státu Oaxaca. Finalistka v kategorii Příroda - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 4. 2019 8:59
Už dlouho platí, že líbivé a romantické snímky krajin nevyhrávají velké a prestižní fotosoutěže. Platí to i pro fotografickou obdobu filmových Oscarů, za kterou je považována soutěž Sony World Photography Awards. Letos budou o titul pro nejlepší nejlepší krajinářské snímky bojovat fotky pořízené ve fóliovníku nebo v dolech. Nejlepší snímky živé přírody byly zase pořízeny třeba v karanténní stanici.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Organizátoři už vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Nyní porota oznámila také nominace v deseti kategoriích souhrnně označovaných jako Professional (soutěží se tam se soubory snímků). V našem seriálu už jsme představili autory nominované za zpravodajské fotografie a za nejlepší snímky architektury. Nyní pokračujeme žánry krajina a živá příroda. V následujících dnech se zaměříme i na ostatní kategorie.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy