Krása už netáhne? Nejlepší krajinářské fotky světa vznikly ve fóliovníku a v dolech

Krása už netáhne? Nejlepší krajinářské fotky světa vznikly ve fóliovníku a v dolech
Yan Wang Preston (Velká Británie): Projekt ekologické obnovy dolu v čínském 
Puhejingu. Finalista v kategorii Krajina - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Imma Barreraová (USA). Pod noční oblohou, národní park Joshua Tree. Finalistka v kategorii Krajina - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Liang Fu (Čína). Symbióza. Finalista v kategorii Příroda - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Maela Ohanaová (Francie). Kolekce botanických portrétů a krajinářských snímků z mexického státu Oaxaca. Finalistka v kategorii Příroda - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 4. 2019 8:59
Už dlouho platí, že líbivé a romantické snímky krajin nevyhrávají velké a prestižní fotosoutěže. Platí to i pro fotografickou obdobu filmových Oscarů, za kterou je považována soutěž Sony World Photography Awards. Letos budou o titul pro nejlepší nejlepší krajinářské snímky bojovat fotky pořízené ve fóliovníku nebo v dolech. Nejlepší snímky živé přírody byly zase pořízeny třeba v karanténní stanici.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Organizátoři už vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Nyní porota oznámila také nominace v deseti kategoriích souhrnně označovaných jako Professional (soutěží se tam se soubory snímků). V našem seriálu už jsme představili autory nominované za zpravodajské fotografie a za nejlepší snímky architektury. Nyní pokračujeme žánry krajina a živá příroda. V následujících dnech se zaměříme i na ostatní kategorie.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D2 ve směru na Brno odpoledne zablokovala nehoda kamionu, úsek je již průjezdný

Nehoda kamionu zablokovala v pátek odpoledne asi na hodinu dálnici D2 ve směru na Brno na 16. kilometru. Nehoda byla bez zranění. Blokovala ale oba jízdní pruhy, vysypal se náklad. ČTK to řekl mluvčí policie Bohumil Malášek.

Nehoda se stala kolem 12:40. Sjíždělo se u Hustopečí, dál se pokračovalo po silnici 425 přes Velké Němčice a Židlochovice. Zpět řidiči najížděli na exitu 11 u Blučiny.

Před sjezdem z dálnici se podle webu Dopravniinfo.cz utvořila asi čtyřkilometrová kolona. Oba jízdní pruhy policie zprůjezdnila kolem 14:20.

Zdroj: ČTK
Další zprávy