"Asi největší dojem ze všech těch událostí na mě udělal pád Berlínské zdi," uvedl fotograf v rozhovoru pro DVTV. S moderátorem Martinem Veselovským se také podělil o zážitky z toho dne. Dařilo se mu fotit ze strany demonstrujících studentů i zpoza kordonu těžkooděnců, který stál proti nim. "V jednu chvíli jsem dostal strach o filmy a nafocené snímky, a tak jsem raději odešel," konstatoval.
Běžnou praktikou tehdy bylo, že policisté filmy nafotografované v podobných situacích zabavovali nebo nutili fotografy, aby je vytáhli z přístroje a osvětlili, čímž samozřejmě přišli o veškeré záběry. "Odešel jsem v pravý čas, tři minuty potom začal policejní zásah," řekl Šibík.
Výstava snímků Jana Šibíka nazvaná 1989 začíná na Staroměstské radnici v Praze 4. září a potrvá do 14. listopadu. Fotograf pro ni připravil 81 velkoformátových fotografií. Zároveň vydává stejnojmennou knihu s více než 70 snímky. Publikace je rozčleněna do čtyř souborů.
První z nich se věnuje demonstracím v Československu v letech 1988 a 1989, druhý zachycuje pád Berlínské zdi, třetí dokumentuje sametovou revoluci v Československu a poslední je zaměřen na pád Ceaušeskova režimu v Rumunsku.
O výstavě:
- Název: Jan Šibík -1989
- Kde: Staroměstská radnice v Praze
- Kdy: 4. 9. - 14. 11. 2019
- Otevřeno: denně 11:00-19:00