(1. díl seriálu) - "Rok 2019 byl pro mě z pohledu fotografa velmi zajímavý a různorodý," říká fotograf Jakub Plíhal. "Na jeho počátku začaly vycházet fotografie a texty z naší cesty po Angole, kterou jsme s kolegou Janem Hejlem absolvovali na samém konci minulého roku. Přivezli jsme odtud několik reportáží a příběhů, z kterých mám opravdu radost."
Fotografie Jakuba Plíhala ukazují například pomoc české organizace Člověk v tísni a dodnes patrné dopady dlouhé občanské války. (Snímky najdete v článku Foto: V dětském domově, kde nejde nikoho adoptovat. Navštívili jsme zařízení v Angole). Další záběry si můžete prohlédnout také v následujícím článku:
Fotograf se podíval také do míst největšího únosu v československých dějinách (snímky najdete v článku Ponurá atmosféra a stopy po kulkách. Dějiště největšího únosu Čechoslováků obrazem).
"Během roku jsem měl možnost fotit například také v Rotterdamu a jeho okolí, odkud jsme s kolegyní Simonou Fendrychovou přivezli reportáž o tom, jak se místní vyrovnávají se změnami klimatu, respektive zvyšující se hladinou moří," říká Jakub Plíhal. (Foto: Nizozemci zatím vodu ovládli. Až dojde na nejhorší, moře je zaplaví).
Navštívil také místo vraždy Jána Kuciaka, kde šel po stopách jeho vraha (Obrazem: Vystoupil u hřbitova a pak minul hřiště. Šli jsme po stopách Kuciakova vraha). Ze své soukromé cesty do anglického Bristolu zase přivezl reportáž o graffiti v tomto ikonickém anglickém městě (Foto: Kritika kapitalismu u reklamy na obchod. Liberální graffiti v Banksyho Bristolu).
"Velkým zážitkem bylo pro mě v Česku například focení zcela zaplněného Václavského náměstí během protestů proti Andreji Babišovi," říká fotograf. Jeden ze snímků z této akce (zahajující fotogalerii u tohoto článku) se masově rozšířil po sociálních sítích, měl tisíce sdílení a miliony zhlédnutí. "Z toho má každý fotograf pochopitelně radost. Vaši práci tak vidí další lidé a má díky tomu reálný dopad a užitek," konstatuje Jakub Plíhal.
"Něco svou fotkou změnit chce koneckonců asi každý fotoreportér a já doufám, že se mi to alespoň trochu podařilo například i fotoreportáží z česko-polského pohraničí, kde reálně hrozí, že obří polský důl Turów vezme desetitisícům lidí spodní vodu," dodává. (Strach ze sucha. Stát žádá po Polsku záruky, že jeho důl nevezme lidem u hranic vodu). Kauza se nyní řeší na mezivládní úrovni.
"Zážitkem je ale pro mě každé focení, během něhož mohu čtenářům poskytnout obrázky o tom, jak to na místě vypadá, co se právě děje nebo jim skrze fotografie odvyprávět příběh, který dosud neznali," konstatuje.
O autorovi
Jakub Plíhal, 29 let. Od studií fotí pro Aktuálně, od roku 2015 jako stálý fotoreportér a nyní jako hlavní fotograf. Pokrývá zpravodajské dění, dodává kolegům fotografie pro jejich články a rozhovory a především jezdí po Česku i do zahraničí, odkud přiváží autorské fotoreportáže. Jeho snímky najdete hlavně na webu Aktuálně, ale i v Hospodářských novinách, výjimečně i v dalších titulech Economie a také na dvou výstavách Czech Press Photo.
Sociální sítě:
Twitter: @jakub_plihal