Zuzana Hronová
22. 12. 2018 19:19
Tihle lidé se většinou mají dobře a nic jim neschází, dost možná by už v životě nemuseli nic řešit a jen si užívat. Jenže skutečnost, že se mají dobře, je pro ně impulsem, aby zlepšili život i druhým, kteří takové štěstí neměli. Starají se o lidi nemocné, opuštěné či bez domova, probouzejí svůj region. Pomáhat jim přijde samozřejmé a nedělají to nárazově, ale zkrátka pořád. Většina těchto osobností získala prestižní ocenění Via Bona pro mimořádné filantropy. Podívejte se na 10 nejzajímavějších příběhů pomoci.
Kvido Štěpánek: Velké zisky zavazují k pomoci
Jeho firma Isolit-Bravo sídlí v Jablonném nad Orlicí, odlehlém koutu Pardubického kraje na česko-polském pomezí. Má obrat miliardu ročně a zahradní mechanizaci, domácí spotřebiče či součástky do aut vyváží do celé Evropy, do USA či do Mexika.
Letos získala ocenění Firma roku 2018 a Odpovědná firma roku 2018. Její majitel a šéf, miliardář Kvido Štěpánek, se vymyká všem typickým představám o bohatém člověku. Na veletrzích byste ho marně hledali v obleku mezi manažery, v montérkách nadšeně předvádí své výrobky.
Řídí se filozofií, že velké zisky zavazují a že pro bohaté by měla být povinnost pomáhat. Podporuje řadu českých neziskovek, přispívá na provoz nemocnice v Ústí nad Orlicí, na léčbu dětí, na seniory, na opravu památek i na výstavy a přednášky o zločinech komunismu. "Snažím se pomoci tam, kde se nikdo nestará a kam neplynou žádné dotace," vysvětluje Kvido Štěpánek. Na stát se totiž podle něj spoléhat nedá, říkal před časem v reportáži Aktuálně.cz.