Malého saxofonistu z Budějovic chtějí v soutěži Amerika má talent. Byl by první Čech

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 1. 2019 8:06
Alex a Maxim Šestákovi jsou desetiletá dvojčata pocházející z česko-romské rodiny z Českých Budějovic. Od malička se věnují hudbě. Maxim hraje na klávesy a piano, Alex hrál nejprve na flétnu a klávesy, ale v osmi letech si zkusil tatínkův saxofon a ten mu učaroval. Oba je teď chtějí v Americe.
Alex Šesták se za dva roky se naučil válet se saxofonem i náročné jazzové skladby. V Americe by měl vystupovat se svým dvojčetem Maximem. | Video: Zlatý oříšek

Alex se za dva roky vypracoval tak, že teď na saxofon zahraje i velmi obtížné jazzové skladby. Na klávesy ho doprovází Maxim, jenž začal studovat i klasický klavír.

"No, musím hodně cvičit, ale asi mám i ten talent," vysvětluje nesměle Alex, jak se za tak krátkou dobu vypracoval na takovouto úroveň. A také mu velmi pomohl tatínek, jenž ho coby zkušený saxofonista ze začátku vedl.

Svá videa dávají dvojčata na YouTube pod značkou Alex Maxim Twins a tam nad nimi žasnou lidé z celého světa. A mezi nimi si jich tu všimla i ředitelka castingu ze soutěže Amerika má talent (America's Got Talent).

"Oni viděli nějaká má videa na YouTube a napsali mi, že nás chtějí do Ameriky na tu jejich soutěž Amerika má talent," popisuje Alex. "Teď se to vyřizuje, jestli tam pojedeme, a taky se řeší moje angličtina. Umím totiž jen trochu."

"Nejdřív jsme na to nevěřícně koukali a říkali si, jestli to není nějaký fake," směje se maminka. "No, ale nebyl, takže nabídku máme, mají o ně velký zájem, ale nevíme ještě, jestli ji přijmeme."  

Podle maminky jde sice o pěknou nabídku, ale není si jistá, zda na ni má kývnout. Obává se, jestli na kluky ještě není brzy jít do takovéto velké soutěže. A řeší i angličtinu bratrů, aby mohli konverzovat s organizátory i porotci. "Každopádně myslím, že je to obrovská pocta, že si z téhle známé soutěže všimli někoho z České republiky. I to, že se ozvali organizátoři nám, protože většinou je to naopak, že se lidé ozývají jim."

Do Ameriky by se Alex nicméně velmi rád podíval, žijí tam a koncertují jeho velké vzory - jazzmani. "Na jazzu se mi hrozně líbí ta technika i zvuk," říká a vyjmenovává své nejoblíbenější americké muzikanty.

Loni se stal absolutním vítězem v základním, okresním i krajském kole základních uměleckých škol. První skončil i v ústředním kole, odkud si navíc odnesl zvláštní cenu poroty za interpretaci sólové skladby.

Jinak ale vystupuje s Maximem, spolupráci s ním si nemůže vynachválit. Když se ho zeptáte, jestli se moc nehádají, usměje se: "Právě že vůbec, on je úplně skvělý v tom, jak mi pomůže zakrýt, když někde udělám chybu!"

Nyní se stal jedním ze sedmi vítězů soutěže pro nejtalentovanější české děti Zlatý oříšek. Hned při natáčení finále si ho ve studiu České televize všiml mezinárodně uznávaný jazzman Jan Smigmator a nabídl mu účinkování s jeho kapelou.

Alex (vlevo) a Maxim Šestákovi si pořizují selfíčko s jazzmanem Janem Smigmatorem na tiskovce k anketě Zlatý oříšek.
Alex (vlevo) a Maxim Šestákovi si pořizují selfíčko s jazzmanem Janem Smigmatorem na tiskovce k anketě Zlatý oříšek. | Foto: Zuzana Hronová

Kromě jazzu hrají s bráchou i pop či funky. Vystupovali už jako předskokani Moondance orchestra Martina Kumžáka či Orchestru Karla Vlacha.

"Teď bych se ještě chtěl naučit klasiku, klasickou hudbu," zasní se Alex. Má pro to ty nejlepší předpoklady. Ředitel jeho budějovické zušky mu dojednal výuku na konzervatoři v Plzni, kam jinak přijímají děti minimálně o pět let starší.

Rád by si jednou v Americe zahrál s Charliem Albrightem, což je mladý skladatel a klavírista, jehož list The Washington Post označil za jednoho z největších talentů celé jeho generace. V hledáčku má i slavného amerického jazzového saxofonistu Erica Marienthala, držitele Grammy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy