Obrazem: Tak se zrodil historický úspěch. Čeští studenti jsou v chemii čtvrtí na světě

Obrazem: Tak se zrodil historický úspěch. Čeští studenti jsou v chemii čtvrtí na světě
Jen pro upřesnění. Vědomostní olympiády se obvykle hodnotí pásmově. Zlaté, stříbrné a bronzové medaile se tedy udělují všem studentům, kteří překročí definovanou bodovou hranici. Letos byla hranice zlaté medaile 85 bodů ze 100 a dosáhlo na ni 35 studentů. Dále se vyhlašuje absolutní vítěz, který získá v součtu praktických a teoretických úloh největší počet bodů. A pak pořadí národů, v němž se sčítají úspěchy celé reprezentace.
Česká reprezentace  získala tři zlaté medaile, jednu stříbrnou a v žebříčku národů tak obsadila celkovou čtvrtou příčku hned za velmocemi - Čínou, USA a Koreou. To vše v konkurenci rekordního počtu 300 soutěžících ze 76 zemí světa. Absolutním vítězem olympiády se stal očekávaný favorit Čching-jü Čchen z Číny, za ním skončili Rus a Jihokorejec.
"Všem našim medailistům gratuluji ke krásnému výsledku. Chemie nepatří v našich školách mezi příliš oblíbené obory, a přesto dokážeme držet krok se světovou špičkou," říká Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která byla spolu s Univerzitou Komenského v Bratislavě pověřena organizací jubilejního ročníku olympiády.
Na soutěžící čekalo celkem jedenáct úloh, z nichž bylo osm teoretických a tři laboratorní. Úkoly se většinou vztahují k pořádajícím zemím, takže letos například analyzovali složení jedné ze slovenských minerálních vod, připravovali organickou látku pomocí Sava nebo odhalovali původ zbarvení českého granátu.
Foto: VŠCHT
hrz hrz
30. 7. 2018 19:35
Na slavnostním vyhlášení vítězů jubilejního 50. ročníku Mezinárodní chemické olympiády v pražském Rudolfinu se česká reprezentace středoškoláků dočkala nejlepšího výsledku v novodobé historii, když získala tři zlaté medaile a jednu stříbrnou a v žebříčku národů obsadila čtvrtou příčku. Jan Obořil navíc skončil v absolutním pořadí na osmém místě. To vše v konkurenci rekordního počtu 300 soutěžících ze 76 zemí světa. Olympiádu pořádaly společně Česká republika a Slovensko.
 

Právě se děje

Další zprávy