Obrazem: Tak se zrodil historický úspěch. Čeští studenti jsou v chemii čtvrtí na světě

Obrazem: Tak se zrodil historický úspěch. Čeští studenti jsou v chemii čtvrtí na světě
Jen pro upřesnění. Vědomostní olympiády se obvykle hodnotí pásmově. Zlaté, stříbrné a bronzové medaile se tedy udělují všem studentům, kteří překročí definovanou bodovou hranici. Letos byla hranice zlaté medaile 85 bodů ze 100 a dosáhlo na ni 35 studentů. Dále se vyhlašuje absolutní vítěz, který získá v součtu praktických a teoretických úloh největší počet bodů. A pak pořadí národů, v němž se sčítají úspěchy celé reprezentace.
Česká reprezentace  získala tři zlaté medaile, jednu stříbrnou a v žebříčku národů tak obsadila celkovou čtvrtou příčku hned za velmocemi - Čínou, USA a Koreou. To vše v konkurenci rekordního počtu 300 soutěžících ze 76 zemí světa. Absolutním vítězem olympiády se stal očekávaný favorit Čching-jü Čchen z Číny, za ním skončili Rus a Jihokorejec.
"Všem našim medailistům gratuluji ke krásnému výsledku. Chemie nepatří v našich školách mezi příliš oblíbené obory, a přesto dokážeme držet krok se světovou špičkou," říká Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která byla spolu s Univerzitou Komenského v Bratislavě pověřena organizací jubilejního ročníku olympiády.
Na soutěžící čekalo celkem jedenáct úloh, z nichž bylo osm teoretických a tři laboratorní. Úkoly se většinou vztahují k pořádajícím zemím, takže letos například analyzovali složení jedné ze slovenských minerálních vod, připravovali organickou látku pomocí Sava nebo odhalovali původ zbarvení českého granátu.
Foto: VŠCHT
hrz hrz
30. 7. 2018 19:35
Na slavnostním vyhlášení vítězů jubilejního 50. ročníku Mezinárodní chemické olympiády v pražském Rudolfinu se česká reprezentace středoškoláků dočkala nejlepšího výsledku v novodobé historii, když získala tři zlaté medaile a jednu stříbrnou a v žebříčku národů obsadila čtvrtou příčku. Jan Obořil navíc skončil v absolutním pořadí na osmém místě. To vše v konkurenci rekordního počtu 300 soutěžících ze 76 zemí světa. Olympiádu pořádaly společně Česká republika a Slovensko.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy