Tři kluci z Česka vyhráli evropskou vědeckou olympiádu. V úlohách o víně porazili všech 25 zemí

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 5. 2018 15:08
Není jim víc než 17 let. Fyzik je z Břeclavi, chemik z Brna a biolog z Prahy. Dohromady vytvořili tým, který získal pro Česko velmi prestižní triumf v náročném klání simulujícím skutečné podmínky vědeckého výzkumu. Hlavním tématem bylo pěstování vinné révy a výroba vína.
Zleva: Biolog Jiří Janoušek z Gymnázia Budějovická v Praze, fyzik David Kamenský z Gymnázia a jazykové školy Břeclav a chemik Jan Obořil z Gymnázia Brno-Bystrc.
Zleva: Biolog Jiří Janoušek z Gymnázia Budějovická v Praze, fyzik David Kamenský z Gymnázia a jazykové školy Břeclav a chemik Jan Obořil z Gymnázia Brno-Bystrc. | Foto: Lenka Libusová

Po letošním ročníku Přírodovědné olympiády zemí Evropské unie (EUSO) mohou Češi směle prohlašovat, že mají nejlepší mladé přírodovědce v celé EU.

V silné konkurenci 50 týmů z 25 zemí nenašli čeští středoškoláci do 17 let žádného přemožitele a stali se absolutními vítězi. Ve slovinské Lublani se na přelomu dubna a května konal 16. ročník prestižní soutěže, kterou Češi dokázali zcela ovládnout již potřetí.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

"V absolutním vítězství se v podstatě střídají čtyři týmy - jsme to my, Němci, Estonci a Maďaři. Ostatní se na ta čelná místa nikdy nedostanou. Samozřejmě Němci nasbírali za těch 16 let absolutních vítězství více než my, ale mají nesrovnatelně větší populaci, z níž mohou vybírat," říká mentorka studentů v oboru biologie Lenka Libusová z Přírodovědecké fakulty UK.  

Kdo by čekal tým složený z hvězd prestižních pražských gymnázií, možná by byl překvapen. Skvělý úspěch totiž vybojovali fyzik David Kamenský z Gymnázia a jazykové školy Břeclav, chemik Jan Obořil z Gymnázia Brno-Bystrc a biolog Jiří Janoušek z Gymnázia Budějovická v Praze.

"Jasně to svědčí o tom, že máme spoustu kvalitních škol i v regionech. Navíc mnohé prestižní pražské gymply často jedou jen po znalostech, zatímco tady je potřeba i odvaha, psychická odolnost, nepanikařit, umět uvažovat, spolupracovat," vysvětluje bioložka.

Trojice musela projít složitým výběrovým soustředěním, které přihlíží jak k jejich individuálním úspěchům v národních olympiádách z fyziky, biologie, respektive chemie, ale také k jejich schopnostem potřebným k obstání v náročné soutěži. K tomu slouží speciální výběrové řízení, jež ze všech zájemců vybere dva týmy po třech členech.

Klání nespočívá pouze ve znalostech, ale také v praktickém výzkumu, experimentech a ve spolupráci v týmu. Slovinci tentokrát připravili zajímavé úlohy, jejichž společným tématem bylo pěstování vinné révy, výroba vína i zkoumání vlastností výsledného produktu. Víno je tam totiž (podobně jako na Moravě) chloubou místních obyvatel.

David, Jirka a Honza během slavnostního vyhlašování.
David, Jirka a Honza během slavnostního vyhlašování. | Foto: Lenka Libusová

"Biolog například zkoumal, co vše na dané vinici žije, co může vínu škodit nebo naopak prospívat. Chemik se díval na enzymy, které jsou ve vínu důležité, určoval, jaké jsou v listech pigmenty. Fyzik zkoumal víno jako výsledný produkt. Měřil například, jak pohlcuje světlo, když je červené a když je bílé, jaké je povrchové napětí či jak vypadá kapka vína," popisuje bioložka.

Pořadatelé většinou připraví úlohy týkající se jejich typického produktu, kterým se chtějí pochlubit. Málokoho asi překvapí, že když se evropská přírodovědná olympiáda konala v Česku, stalo se hlavním tématem pivo.

Český úspěch je o to cennější, že ho studenti dosáhli v soutěži, která simuluje opravdové podmínky vědy a vědeckého výzkumu.

"Každý sice měl svůj oborový úkol, ale nemohli si jen hrabat na svém písečku, zároveň museli spoléhat jeden na druhého, navzájem si pomáhat a velmi úzce spolupracovat, třeba při sestavování přístrojů či tvorbě grafů. Navíc pracovali pod velkým časovým tlakem, takže když jeden něco nestíhal, ostatní mu museli pomoci, jinak by to nemohli zvládnout."

Čeští středoškolští přírodovědci se sice nemohou poměřovat s kolegy z Jižní Koreje, Číny nebo Singapuru, ale to nemůže většina Evropy, snad kromě zmiňovaných Němců. 

"Mladí čeští přírodovědci mají v Evropě skutečně výborný zvuk a jsou velkým příslibem pro českou vědu," uzavírá Lenka Libusová z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Podívejte se: Vysoké školy nefungují, studenti neumí přemýšlet a bojí se mít názor, říká Prášek

Na univerzitách se politikaří, studenti nemají sebevědomí, chybí nám hrdost, pro vybudování úspěšného byznysu se musíte obětovat, říká Ondřej Prášek | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy