Farma v továrně i sdílená hudební zkušebna. Nápady mladých Čechů, jak zlepšit svět

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 10. 2018 20:49
Jsou mladí, mají skvělé nápady, jak něco na světě zlepšit, jen nevědí, jak přesně nápad zrealizovat. Přihlásí proto svůj startupový projekt do soutěže Social Impact Award. Vybrané projekty pak projdou mezinárodním akceleračním programem, v němž mají mladí inovátoři k ruce profesionální mentory, kteří jim jejich nápad doladí a zprofesionalizují. V současné době program běží ve více než třiceti zemích světa a mezi jeho minulé vítěze patří dnes zavedené značky jako Pragulic, Czechitas, Bezobalu či Rekola. Tentokrát se k nim připojily třeba první pražská softwarově řízená farma či sdílená hudební zkušebna.
Foto: Herba Fabrica

Farma v městské továrně

Herba Fabrica je první pražská softwarově řízená městská farma. Využívá moderní postupy: mikrozeleninu pěstuje vertikálně, teedy v patrech, čímž šetří místo, a hydroponicky, tedy v živném roztoku, čímž šetří vodu.  

Karolína Pumprová a Matyáš Smutný jsou studenti České zemědělské univerzity a svými městskými farmami reagují na alarmující čísla v zemědělství - zatímco populace rychle roste, zemědělské půdy či vody dramaticky ubývá. Je proto zapotřebí pěstovat plodiny i jinde a jinak.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy