Farma v továrně i sdílená hudební zkušebna. Nápady mladých Čechů, jak zlepšit svět

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 10. 2018 20:49
Jsou mladí, mají skvělé nápady, jak něco na světě zlepšit, jen nevědí, jak přesně nápad zrealizovat. Přihlásí proto svůj startupový projekt do soutěže Social Impact Award. Vybrané projekty pak projdou mezinárodním akceleračním programem, v němž mají mladí inovátoři k ruce profesionální mentory, kteří jim jejich nápad doladí a zprofesionalizují. V současné době program běží ve více než třiceti zemích světa a mezi jeho minulé vítěze patří dnes zavedené značky jako Pragulic, Czechitas, Bezobalu či Rekola. Tentokrát se k nim připojily třeba první pražská softwarově řízená farma či sdílená hudební zkušebna.
Foto: Herba Fabrica

Farma v městské továrně

Herba Fabrica je první pražská softwarově řízená městská farma. Využívá moderní postupy: mikrozeleninu pěstuje vertikálně, teedy v patrech, čímž šetří místo, a hydroponicky, tedy v živném roztoku, čímž šetří vodu.  

Karolína Pumprová a Matyáš Smutný jsou studenti České zemědělské univerzity a svými městskými farmami reagují na alarmující čísla v zemědělství - zatímco populace rychle roste, zemědělské půdy či vody dramaticky ubývá. Je proto zapotřebí pěstovat plodiny i jinde a jinak.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy