reklama
 
 

Mladý český klavírista uspěl v mezinárodní soutěži v Norsku, porazil ho pouze Japonec

10. 9. 2018 13:04
Dvacetiletý český klavírista Matyáš Novák dosáhl úspěchu v Mezinárodní klavírní soutěži Edvarda Griega v norském Bergenu.

Novák v nedělním finálovém kole získal druhou cenu a ocenění Steinway Prize.

Do soutěže určené pro klavíristy do 35 let se přihlásilo 133 hudebníků, z nichž porota na základě nahrávek vybrala 30 soutěžících. Sama soutěž měla několik kol, to finálové se uskutečnilo v neděli v koncertní síni Grieghallen v Bergenu.

České naděje

České naděje

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Kromě Matyáše Nováka do finále postoupil ještě 25letý soutěžící z Japonska a 28letý interpret z Ruska. Novák byl tedy věkem nejmladší. Pro své finálové vystoupení si připravil Koncert a moll pro klavír a orchestr Roberta Schumanna a finálové klání zahajoval.

Konečným vítězem se stal Japonec. Soutěžící ve finálovém kole doprovázela Bergenská filharmonie pod taktovkou britského dirigenta Edwarda Gardnera a bylo přenášeno živě na internetu.

Součástí ceny je kromě finančního ohodnocení vystoupení na Röros Winter Chamber Music Festival 2019 v Norsku a sólový recitál v německém Kielu v roce 2019 (Steinway Prize).

"Vyhrát soutěž je příjemné, je to důkaz, že se jako umělec ubírá člověk správným směrem. Ale hra na nástroj je umění a hodnocení nikdy nemůže být zcela objektivní. Je to o emocích jako celá hudba. Pro mě je vždycky rozhodující, jestli jsem já sám se svým výkonem spokojený," řekl Novák před dvěma roky v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

autoři: ČTK, Magazín | 10. 9. 2018 13:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama