Stáří už není strašák, senioři jsou nejaktivnější v historii. Nekončíme, vzkazují

Foto: Endorfilm
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 3. 2019 11:34
Dokumentární film Ještě nekončíme o čtveřici seniorů, kteří navzdory stáří i handicapům chtějí žít naplno, vznikl podle režiséra Jiřího Zykmunda v podstatě na zadání společnosti. Ta prý zjistila, že se s českými důchodci děje něco zásadního, přelomového, co tu ještě nebylo. Snímek měl předpremiéru na festivalu Jeden svět, 19. března míří do kin.

"Český senior je najednou trochu jiný - aktivnější a živější než kdykoliv v historii. Je to tím, že žijeme v blahobytné společnosti, máme se dobře, medicína nám umožňuje, že jsme v dobré zdravotní kondici a najednou se nám otevírá nové dějství života," říká režisér. 

Staří lidé mají energii a prostor, byť i určité omezené finanční možnosti, a vypadají o deset let mladší. Vznikají nová témata, která člověk do dnešní doby neznal. Rozhodně je o čem točit. "Dříve bylo stáří strašákem, člověk byl ve stínu svého života, možná seděl na lavičce a krmil holuby. Jenže dneska mají možnost volně a zajímavě žít," líčí Zykmund.

Film nabízí nespočet humorných situací, ale zabývá se i vážnými tématy, jako jsou nemoci, postižení, samota či neporozumění. "Téma stáří jsme chtěli nastínit jen lehce a co nejatraktivněji, abychom ho zpřístupnili co nejširším vrstvám společnosti a otevřeli o něm co nejživější diskusi. Já osobně to považuji za akční comedy-drama film o akčních seniorech," vysvětluje Zykmund.

Vedoucí Anna

Vybral si hrdiny, kteří zasluhují obdiv za svou nezdolnost i pomoc druhým, a natáčel situace, jež boří stereotypy společnosti o starých a postižených lidech. Důchodkyně na výletě například v autobuse hrají hry na chytrých telefonech a vedoucí zájezdu má největší potíž dostat je po dvaadvacáté hodině z taneční zábavy, kde chtějí ještě popíjet víno a tančit.

Tou vedoucí je Anna Vojtíšková, jež ve svých 85 letech pořádá akce a zájezdy pro seniory, krom toho vede i kurzy italštiny. Jazyk se před časem naučila, aby zahnala stesky po úmrtí manžela.

Její svěřenkyně jsou většinou podstatně mladší, a zatímco ona řeší zajištění dopravy, ubytování, stravy a programu, ženské probírají, s kým vším nemohou spát na pokoji, protože v noci chrápe.

Diváky překvapí i bezchybným používáním chytrého mobilu včetně aplikace WhatsApp. "Díky Aničce jsem naučil pracovat s WhatsAppem svou maminku. A mimochodem, ve filmu jsou vidět jen dva její mobily, ale ona má tři a čile je střídá," vypráví režisér, podle nějž by jedním z efektů filmu mohlo být, že by se senioři přestali bát používat moderní technologie.

Krásná průvodkyně samotou

Anna Vinklerová (78) je dobrovolnicí v projektu Přátelské návštěvy, propojující osamělé seniory. Anna například pravidelně chodí za kunsthistorikem Pavlem Preissem (95), jenž je téměř slepý. Předčítá mu z odborných knih a diskutuje s ním o četbě, ale nejprve ho musí převléct do košile a saka, protože pan profesor i přes svůj věk a handicap chce dodržovat určitou úroveň. 

Oba její synové žijí trvale v Anglii, vidí se jen přes aplikaci Skype, ale snaží se nepropadat smutku ze samoty. "Neříkám si, jak jsou hrozně daleko, ale přemítám si, copak ti moji kluci dělají, jestli už jsou z práce doma," prozrazuje. A když jí je nejhůř, tak se zkrátka za nimi vydá do Anglie. Nasedne na letadlo a z letiště si vezme taxík. Anglicky přitom nemluví. 

"Tenhle příběh jsem dostal jako tip od známé, která zná Aničku Vinklerovou. Radila mi, že ten jejich rituál s kunsthistorikem musím zaznamenat - jak se vždy skvěle oháknou a pak vedou odborné debaty nad knihami. Říkal jsem si, že to je nádherné, něco, co už vlastně nepatří do dnešní doby," líčí nadšeně Jiří Zykmund, jenž bral tuto paní jako "krásného průvodce tématem samoty".

Jednoruký fotograf

Josef Peterka (75) je jednoruký elektrikář, jenž si v 22 letech sáhl na elektrický proud a přišel o ruku. Přesto se snažil žít normálně, bez omezení - oženil se, založil rodinu, dodneška sportuje, začal fotit na zakázky - v Africe, Americe, v romských osadách i na demonstracích. Jeho velkoformátové snímky zdobí například chodby nemocnic. A dodnes pracuje jako revizní technik elektrických zařízení.

Živnost se snaží předávat synovi, ale trápí ho jeho pracovní morálka: "Cože? Ty nebudeš vstávat, protože tě bolí záda? A to říkáš mně, jednorukými tátovi, který už má dávno odběháno a míří do práce?!" zlobí se na něj do telefonu.

Se svým postižením se dávno smířil a vidí na něm i pozitiva. "Beru život s lehkostí. A taky vím, že jako dvouruký bych toho tolik nedokázal."

"Josefa jsem našel úplně náhodou, právě přes jeho fotky z Afriky, které jsem viděl v nemocnici. Dočetl jsem se, že je nafotil jednoruký senior," vysvětluje Zykmund a dodává: "A mimochodem, každé ráno v 6:30 ho můžete potkat, jak vybíhá schody na Vítkově. Tak začíná jeho pracovní den, který končí ve dvanáct v noci. Má dvě kanceláře, mezi nimi jezdí autem a při řízení telefonuje," popisuje. "Nevím, kde bere tolik energie, je to prostě zázrak přírody jako z National Geographic."

Svérázný slepec bez slepecké hole

Jaroslav Mičan (68) je zrakově postižený senior se zbytky zraku. Se slepeckou holí nechodí, má ji složenou v tašce. A stále zkouší pracovat. Třeba jako kamelot, dělník na farmě či operátor seniorské linky.

Zde neuspěje na pohovoru, protože neumí ovládat normální počítač a také zřejmě paní neseděl jeho specifický humor. "Jasně, zavolá senior, že je v krizi, a já mu řeknu, aby skočil z okna," shrnuje si po svém instrukce operátorky.

Jedna práce po druhé mu krachuje, vůle hledat dál ho ale neopouští. Stejně jako jeho nadhled. "No nevadí, tak třeba bude Praha potřebovat kartáčovat holuby na Letné a ozvou se," glosuje další neúspěch při pohovoru. 

Film se poprvé veřejně promítal na festivalu Jeden svět, premiéru má v pražském kině Aero 19. března.

"Ale pro mé filmové hrdiny uděláme soukromou projekci, soukromou premiéru, protože pro ně nebude jednoduché vidět se na velkém plátnu, takže chceme, aby na to měli klid," doplňuje autor.

"Získal jsem čtyři skvělé přátele, s Josefem chodím na kafe, s Aničkou Vinklerovou vedu intelektuální debaty. Ale pokračování s nimi neplánuju," uzavírá.

Video: Senioři se chtějí stát youtubery. Podívejte se na speciální kurz

Youtuberem v šedesáti. Sledujte kurz oldtuberingu v centru Elpida. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 24 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 36 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy