Ve 104 letech vede kapelu, ve 101 letech dělá kadeřnici. I to je film Moje století

Ve 104 letech vede kapelu, ve 101 letech dělá kadeřnici. I to je film Moje století
Marie Kašková (101 let), kadeřnice. "Já jsem ráda, dokud mi to ještě myslí. Ještě třeba vím, jak se jmenuju. Zaplaťpánbůh. To je hrozný, že jo? Nechtějte být stovkou!“ směje se.
Vypráví i o prvním rande, kdy jí manžel přinesl velké perníkové srdce s nápisem "Za hubičku při měsíčku". Nápis ji naštval, a tak když přišel příště, viděl, jak si na perníku pochutnává pes…
Ve filmu kouzelně líčí, jak šel během Pražského povstání bojovat o rozhlas. Při fasování zbraní ho zdržel policajt a ujel mu i ten poslední náklaďák k rozhlasu. Byl naštvaný, ale pak zjistil, že ten poslední vůz zasáhli Němci a nikdo nepřežil. "Takže bych bejval byl slavnej, ale mrtvej.  Tak je to takhle lepší," konstatuje.
"Uvažovat, že se člověk vzepře Němcům, kteří nás okupovali, to nepřicházelo v úvahu. To by znamenalo smrt," říká ve filmu Václav Červenka. "Řekni, že jsi ve svý podstatě posera, že nemáš v sobě bojovou jiskru, že by si šel po hlavě střílet Němce. No jen to řekni!" doráží na něj manželka.
Foto: Radek Miča
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 11. 2018 10:41
Dokument Moje století je dojemnou i zábavnou mozaikou příběhů 25 protagonistů, jimž je sto a více let. Na jejich osudech režisérka Theodora Remundová prochází dějiny stoleté republiky od Masaryka po Havla. Snímek měl 5. listopadu premiéru v kině Lucerna, reakce diváků byly nadšené, tleskalo se i během projekce. Film se teď bude promítat v kinech a v prosinci jej uvede Česká televize.
 

Právě se děje

Další zprávy