Foto: Čeští senioři se chtějí stát youtubery. Podívejte se na kurz "oldtuberingu"

Foto: Čeští senioři se chtějí stát youtubery. Podívejte se na kurz "oldtuberingu"
Roční kurz Youtuberem v 60! vede Dušan Bitala, moderátor, vloger a písničkář, vystupující také pod uměleckým jménem Dušan je tu Jakodoma. V seniorském centru Elpida se snaží české důchodce naučit natáčet videa mobilem, vystupovat v nich, upravovat je a nahrát si je na kanál YouTube.
Toto je již asi patnáctá dvouhodinovka, ale není nad to zopakovat si některé základní poučky, zvláště když se do kurzu stále hlásí noví a noví žáci. "Tak v první řadě, nechci u nikoho vidět, že natáčí na výšku."
"Mluvte nahlas, zřetelně, ať to video není zahuhlané. A nezapomeňte na úsměv! Jinak nebudete své diváky bavit."
Vlasta a Slávka jsou již zkušené studentky a zdatně ovládají počítač i mobil, proto mají dost času i na probrání vnoučat a ukázku jejich fotografií. To se ale nelíbí lektorovi a "za trest" musí odpovědět na několik záludných otázek: Proč není dobré natáčet venku v poledne či jaké sociální síti nevadí video na výšku.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 18. 2. 2019 9:19
Je jim mezi šedesátkou a sedmdesátkou, jsou aktivní, chtějí jít s dobou a rozhodli se, že se zapíšou do kurzu "Youtuberem v 60!", který pořádá centrum pro seniory Elpida. Podle lektora Dušana Bitaly je jen otázkou času, kdy si zadavatelé reklamy uvědomí, jaký obrovský potenciál tzv. oldtubering ukrývá. Talentovaný senior, který bude umět oslovit své vrstevníky prostřednictvím YouTube, má prý před sebou velkou budoucnost. Podívejte se, jak takové "školení" probíhá.

Sledujte záběry z kurzu "oldtuberingu":

 

Právě se děje

před 55 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy