Seznamka pro hrdiny. Dvě Češky našly stovky dobrovolníků, dohazují je neziskovkám

Veronika a Kateřina propojují lidi, kteří chtějí zdarma pomoci, s těmi, kdo pomoc potřebují. Rozhýbávají tak filantropii a dobrovolnictví v Česku.
Dvě mladé Česky založily originální "seznamku". Propojují v ní hrdiny s potřebnými | Video: Hero Clan

Veronika Kovářová (29) a Kateřina Vondráková (29) se znají už od základní školy. Od začátku si rozuměly a byly si v lecčems podobné, hlavně v organizačních a komunikačních schopnostech. "Vždy jsme měly tendence zapojovat se a angažovat se," říká Veronika.

Když se v roce 2016 rozhlížely, kde by bylo nejlepší pomoci, nemohly se rozhodnout. Sondovaly mezi známými v neziskových organizacích a dozvěděly se, že nejvíce chybí odborníci i třeba na jednorázovou výpomoc či konzultaci.

Lidé, kteří mají know-how a k tomu ještě i chuť pomáhat, většinou nemají dost času, aby stihli složitě zjišťovat, komu by svou prací mohli pomoci. A naopak neziskovky by zase kromě financí potřebovaly i nejrůznější odborníky či dobrovolníky, ale nevědí, na koho se obrátit. Evidentně tady zkrátka chyběl mezičlánek.

Této mezery si všimly Veronika a Kateřina a rozhodly se ji zaplnit svým projektem Hero Clan, který vznikl v březnu 2017.

Karma zdarma. Stačí dvě minuty 

Na svých internetových stránkách mají dva formuláře - jeden, kam mohou psát neziskovky své žádosti o odborníky, druhý, přes nějž se mohou přihlásit dobrovolníci se svými odbornými znalostmi. Zabere to asi tak dvě minuty.

Projektu se obě dívky věnují jeden až dva dny v týdnu, obě jinak pracují jako produkční, takže mají spoustu kontaktů a také bohaté organizační dovednosti. "Máme zkušenosti i coby projektové manažerky, event manažerky či s produkcí reklam," vyjmenovává Veronika Kovářová.

Pomáhají jak zavedeným neziskovkám se zvučnými jmény jako UNICEF nebo Člověk v tísni, tak těm malým i teprve vznikajícím, které potřebují pomoci třeba i se samotným založením. Obě zakladatelky daly dohromady tým "hero hunterů", kteří jim loví potřebné hrdiny v neveřejné databázi Hero Clan. Ta dnes čítá 786 lidí.

"Najdou toho správného člověka, kontaktují ho, převypráví mu nabídku. Hrdina má možnost říct 'Ano, to mě zajímá', ale také třeba 'Promiňte, teď nemůžu' nebo 'Tato problematika mě zrovna nezajímá'," vysvětluje Veronika. S Katkou se pak snaží "prošťouchávat" komunikaci na obou stranách, aby se vše podařilo dovést do zdárného konce.

"Pro nás vše končí až ve chvíli, kdy jsou obě strany spokojené. Neziskovka získá odbornou pomoc a také svěží vítr člověka zvenčí, hrdina získá nové zkušenosti a karma body zdarma," usmívá se Veronika.

Udělat svět aspoň o trochu lepší

A tak třeba o Velikonocích jedna ze zapsaných hrdinek, fotografka Irena, nafotila velikonoční tvůrčí dílny v mezigeneračním centru Julie, včetně působivých snímků, jak vyfouknutá vajíčka zdobí dětské ručičky vedené vrásčitýma rukama seniorů.

Na konci března zase lektor a konzultant Jirka školil bez nároku na honorář klienty neziskovky Tamtamy, kteří těžko shánějí práci. "Na rozdíl od většiny lidí na světě jsem za svůj život nezažil válku, chudobu ani vážnou nemoc. Proto chci pomáhat lidem, co pomáhají, a strávit život tím, že udělám svět alespoň o trochu lepší," říká ke spolupráci s Hero Clanem Jirka.

V polovině března školil odborník na marketingovou komunikaci Mirek pracovníky společnosti Post Bellum v pokročilém využívání Facebooku. "Jsem snílek, který chce měnit svět. Ve všem hledám hlubší smysl. I v komunikaci. Pomáhám dělat dobro a dobře to odkomunikovat, protože věřím, že společně můžeme měnit svět k lepšímu. A navíc věřím, že k tomu mohu přispět i svými zkušenostmi z marketingové komunikace."

Svou práci obě dívky vykonávají zdarma, potřebují však peníze na provoz a na financování svých "hero hunterů". Vesměs jsou odkázány na fundraising a občas si přivydělávají vedlejšími projekty. Třeba přednáškami pro neziskovky, jak z firemního večírku udělat benefiční akci. Nebo prodejem jedinečné kolekce kšiltovek "Na hlavu", které speciálně upravili jejich ambasadoři z řad známých umělců i vědců.

"Požadavky přibývají, hrdinové taky, takže projekt rozhodně funguje a daří se mu dobře," pochvaluje si Veronika. Ale pořád je i co zlepšovat. "Chceme co nejvíce předcházet nedodělaným či nedotaženým požadavkům. A nyní vylepšujeme naši vnitřní databázi, aby nám ještě lépe nacházela ty nejsprávnější hrdiny."

Video: Pláž v Nizozemsku zaplavily odpadky z obří nákladní lodě, uklízí ji dobrovolníci

Pláž v Nizozemí zaplavily odpadky z obří nákladní lodě, uklízí ji dobrovolníci | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 29 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy