Seznamka pro hrdiny. Dvě Češky našly stovky dobrovolníků, dohazují je neziskovkám

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 4. 2019 10:44
Veronika a Kateřina propojují lidi, kteří chtějí zdarma pomoci, s těmi, kdo pomoc potřebují. Rozhýbávají tak filantropii a dobrovolnictví v Česku.
Dvě mladé Česky založily originální "seznamku". Propojují v ní hrdiny s potřebnými | Video: Hero Clan

Veronika Kovářová (29) a Kateřina Vondráková (29) se znají už od základní školy. Od začátku si rozuměly a byly si v lecčems podobné, hlavně v organizačních a komunikačních schopnostech. "Vždy jsme měly tendence zapojovat se a angažovat se," říká Veronika.

Když se v roce 2016 rozhlížely, kde by bylo nejlepší pomoci, nemohly se rozhodnout. Sondovaly mezi známými v neziskových organizacích a dozvěděly se, že nejvíce chybí odborníci i třeba na jednorázovou výpomoc či konzultaci.

Lidé, kteří mají know-how a k tomu ještě i chuť pomáhat, většinou nemají dost času, aby stihli složitě zjišťovat, komu by svou prací mohli pomoci. A naopak neziskovky by zase kromě financí potřebovaly i nejrůznější odborníky či dobrovolníky, ale nevědí, na koho se obrátit. Evidentně tady zkrátka chyběl mezičlánek.

Této mezery si všimly Veronika a Kateřina a rozhodly se ji zaplnit svým projektem Hero Clan, který vznikl v březnu 2017.

Karma zdarma. Stačí dvě minuty 

Na svých internetových stránkách mají dva formuláře - jeden, kam mohou psát neziskovky své žádosti o odborníky, druhý, přes nějž se mohou přihlásit dobrovolníci se svými odbornými znalostmi. Zabere to asi tak dvě minuty.

Projektu se obě dívky věnují jeden až dva dny v týdnu, obě jinak pracují jako produkční, takže mají spoustu kontaktů a také bohaté organizační dovednosti. "Máme zkušenosti i coby projektové manažerky, event manažerky či s produkcí reklam," vyjmenovává Veronika Kovářová.

Pomáhají jak zavedeným neziskovkám se zvučnými jmény jako UNICEF nebo Člověk v tísni, tak těm malým i teprve vznikajícím, které potřebují pomoci třeba i se samotným založením. Obě zakladatelky daly dohromady tým "hero hunterů", kteří jim loví potřebné hrdiny v neveřejné databázi Hero Clan. Ta dnes čítá 786 lidí.

"Najdou toho správného člověka, kontaktují ho, převypráví mu nabídku. Hrdina má možnost říct 'Ano, to mě zajímá', ale také třeba 'Promiňte, teď nemůžu' nebo 'Tato problematika mě zrovna nezajímá'," vysvětluje Veronika. S Katkou se pak snaží "prošťouchávat" komunikaci na obou stranách, aby se vše podařilo dovést do zdárného konce.

"Pro nás vše končí až ve chvíli, kdy jsou obě strany spokojené. Neziskovka získá odbornou pomoc a také svěží vítr člověka zvenčí, hrdina získá nové zkušenosti a karma body zdarma," usmívá se Veronika.

Udělat svět aspoň o trochu lepší

A tak třeba o Velikonocích jedna ze zapsaných hrdinek, fotografka Irena, nafotila velikonoční tvůrčí dílny v mezigeneračním centru Julie, včetně působivých snímků, jak vyfouknutá vajíčka zdobí dětské ručičky vedené vrásčitýma rukama seniorů.

Na konci března zase lektor a konzultant Jirka školil bez nároku na honorář klienty neziskovky Tamtamy, kteří těžko shánějí práci. "Na rozdíl od většiny lidí na světě jsem za svůj život nezažil válku, chudobu ani vážnou nemoc. Proto chci pomáhat lidem, co pomáhají, a strávit život tím, že udělám svět alespoň o trochu lepší," říká ke spolupráci s Hero Clanem Jirka.

V polovině března školil odborník na marketingovou komunikaci Mirek pracovníky společnosti Post Bellum v pokročilém využívání Facebooku. "Jsem snílek, který chce měnit svět. Ve všem hledám hlubší smysl. I v komunikaci. Pomáhám dělat dobro a dobře to odkomunikovat, protože věřím, že společně můžeme měnit svět k lepšímu. A navíc věřím, že k tomu mohu přispět i svými zkušenostmi z marketingové komunikace."

Svou práci obě dívky vykonávají zdarma, potřebují však peníze na provoz a na financování svých "hero hunterů". Vesměs jsou odkázány na fundraising a občas si přivydělávají vedlejšími projekty. Třeba přednáškami pro neziskovky, jak z firemního večírku udělat benefiční akci. Nebo prodejem jedinečné kolekce kšiltovek "Na hlavu", které speciálně upravili jejich ambasadoři z řad známých umělců i vědců.

"Požadavky přibývají, hrdinové taky, takže projekt rozhodně funguje a daří se mu dobře," pochvaluje si Veronika. Ale pořád je i co zlepšovat. "Chceme co nejvíce předcházet nedodělaným či nedotaženým požadavkům. A nyní vylepšujeme naši vnitřní databázi, aby nám ještě lépe nacházela ty nejsprávnější hrdiny."

Video: Pláž v Nizozemsku zaplavily odpadky z obří nákladní lodě, uklízí ji dobrovolníci

Pláž v Nizozemí zaplavily odpadky z obří nákladní lodě, uklízí ji dobrovolníci | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy