Seznamka pro hrdiny. Dvě Češky našly stovky dobrovolníků, dohazují je neziskovkám

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 4. 2019 10:44
Veronika a Kateřina propojují lidi, kteří chtějí zdarma pomoci, s těmi, kdo pomoc potřebují. Rozhýbávají tak filantropii a dobrovolnictví v Česku.
Dvě mladé Česky založily originální "seznamku". Propojují v ní hrdiny s potřebnými | Video: Hero Clan

Veronika Kovářová (29) a Kateřina Vondráková (29) se znají už od základní školy. Od začátku si rozuměly a byly si v lecčems podobné, hlavně v organizačních a komunikačních schopnostech. "Vždy jsme měly tendence zapojovat se a angažovat se," říká Veronika.

Když se v roce 2016 rozhlížely, kde by bylo nejlepší pomoci, nemohly se rozhodnout. Sondovaly mezi známými v neziskových organizacích a dozvěděly se, že nejvíce chybí odborníci i třeba na jednorázovou výpomoc či konzultaci.

Lidé, kteří mají know-how a k tomu ještě i chuť pomáhat, většinou nemají dost času, aby stihli složitě zjišťovat, komu by svou prací mohli pomoci. A naopak neziskovky by zase kromě financí potřebovaly i nejrůznější odborníky či dobrovolníky, ale nevědí, na koho se obrátit. Evidentně tady zkrátka chyběl mezičlánek.

Této mezery si všimly Veronika a Kateřina a rozhodly se ji zaplnit svým projektem Hero Clan, který vznikl v březnu 2017.

Karma zdarma. Stačí dvě minuty 

Na svých internetových stránkách mají dva formuláře - jeden, kam mohou psát neziskovky své žádosti o odborníky, druhý, přes nějž se mohou přihlásit dobrovolníci se svými odbornými znalostmi. Zabere to asi tak dvě minuty.

Projektu se obě dívky věnují jeden až dva dny v týdnu, obě jinak pracují jako produkční, takže mají spoustu kontaktů a také bohaté organizační dovednosti. "Máme zkušenosti i coby projektové manažerky, event manažerky či s produkcí reklam," vyjmenovává Veronika Kovářová.

Pomáhají jak zavedeným neziskovkám se zvučnými jmény jako UNICEF nebo Člověk v tísni, tak těm malým i teprve vznikajícím, které potřebují pomoci třeba i se samotným založením. Obě zakladatelky daly dohromady tým "hero hunterů", kteří jim loví potřebné hrdiny v neveřejné databázi Hero Clan. Ta dnes čítá 786 lidí.

"Najdou toho správného člověka, kontaktují ho, převypráví mu nabídku. Hrdina má možnost říct 'Ano, to mě zajímá', ale také třeba 'Promiňte, teď nemůžu' nebo 'Tato problematika mě zrovna nezajímá'," vysvětluje Veronika. S Katkou se pak snaží "prošťouchávat" komunikaci na obou stranách, aby se vše podařilo dovést do zdárného konce.

"Pro nás vše končí až ve chvíli, kdy jsou obě strany spokojené. Neziskovka získá odbornou pomoc a také svěží vítr člověka zvenčí, hrdina získá nové zkušenosti a karma body zdarma," usmívá se Veronika.

Udělat svět aspoň o trochu lepší

A tak třeba o Velikonocích jedna ze zapsaných hrdinek, fotografka Irena, nafotila velikonoční tvůrčí dílny v mezigeneračním centru Julie, včetně působivých snímků, jak vyfouknutá vajíčka zdobí dětské ručičky vedené vrásčitýma rukama seniorů.

Na konci března zase lektor a konzultant Jirka školil bez nároku na honorář klienty neziskovky Tamtamy, kteří těžko shánějí práci. "Na rozdíl od většiny lidí na světě jsem za svůj život nezažil válku, chudobu ani vážnou nemoc. Proto chci pomáhat lidem, co pomáhají, a strávit život tím, že udělám svět alespoň o trochu lepší," říká ke spolupráci s Hero Clanem Jirka.

V polovině března školil odborník na marketingovou komunikaci Mirek pracovníky společnosti Post Bellum v pokročilém využívání Facebooku. "Jsem snílek, který chce měnit svět. Ve všem hledám hlubší smysl. I v komunikaci. Pomáhám dělat dobro a dobře to odkomunikovat, protože věřím, že společně můžeme měnit svět k lepšímu. A navíc věřím, že k tomu mohu přispět i svými zkušenostmi z marketingové komunikace."

Svou práci obě dívky vykonávají zdarma, potřebují však peníze na provoz a na financování svých "hero hunterů". Vesměs jsou odkázány na fundraising a občas si přivydělávají vedlejšími projekty. Třeba přednáškami pro neziskovky, jak z firemního večírku udělat benefiční akci. Nebo prodejem jedinečné kolekce kšiltovek "Na hlavu", které speciálně upravili jejich ambasadoři z řad známých umělců i vědců.

"Požadavky přibývají, hrdinové taky, takže projekt rozhodně funguje a daří se mu dobře," pochvaluje si Veronika. Ale pořád je i co zlepšovat. "Chceme co nejvíce předcházet nedodělaným či nedotaženým požadavkům. A nyní vylepšujeme naši vnitřní databázi, aby nám ještě lépe nacházela ty nejsprávnější hrdiny."

Video: Pláž v Nizozemsku zaplavily odpadky z obří nákladní lodě, uklízí ji dobrovolníci

Pláž v Nizozemí zaplavily odpadky z obří nákladní lodě, uklízí ji dobrovolníci | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy