Skrýval se před nacisty, na studia si vydělával v dolech. Je mu 89 let, pracuje a užívá si života

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 9. 2015 23:00
Prachatický senior Čestmír Jiran to nikdy neměl snadné. Zažil stěhování po školách, běsnícího Henleina i skrývání před nacisty. Na studia a na péči o mladšího bratra si po smrti rodičů přivydělával na poli i v dolech. Když odešel do důchodu, ovdověl. Opět se nevzdal a začal nový život. Z Prahy se vrátil do Prachatic za životní láskou Marií a začal zde organizovat vzdělávání, kulturu a sport pro seniory. Nepolevil ani na prahu devadesátky. Krom toho každý den sportuje, třikrát denně cvičí. "No, to je trochu přehnané hovořit o sportu. Jde spíše o údržbu fyzické kondice těch částí, které se snaží lenivět a neposlouchat," říká se smíchem.
Foto: Karel Rabenhaupt

Prachatice – V listopadu bude Čestmíru Jiranovi 89 let. Vitální senior z Prachatic se značně vymyká všem stereotypním představám o důchodcích v pokročilém věku. Šéfuje vzdělávání seniorů v Prachaticích a jde z práce do práce. Mezi tím se ještě snaží najít čas pro každodenní cvičení a posilování.

Jeho pracovní diář bývá poctivě zaplněn, své o tom ví referentka pro samosprávu a komunitní plánování v Prachaticích Hana Rabenhauptová. "Dnes mají senioři zrovna členskou schůzi, v pondělí zahájili kurz angličtiny a v pátek mají plavání. U všeho je samozřejmě pan Jiran. Na další týden připravuje Hudební podzim a další ročník Akademie třetího věku."

Ke všem těmto aktivitám se přitom dostal až takříkajíc "na stará kolena". Jeho specializací bývalo celý jeho profesní život zemědělské strojírenství, což také vystudoval na dvou vysokých školách. V Praze mimo jiné zřizoval Výzkumný a vývojový ústav zemědělské techniky.

Po sedmdesátce ale události nabraly rychlý spád. Odešel do důchodu, ovdověl, a když ovdověla i paní Marie, jeho dávná láska z mládí, vrátil se rodilý Jihočech za ní zpět do Prachatic a začal zcela nový život.

Ve staronovém bydlišti se rychle rozkoukal a vrhl se střemhlav do organizování zdejšího života seniorů. Organizoval přednášky, besedy, hudební programy, kurzy paměti, kurzy práce s počítačem, výuku jazyků, cvičení v tělocvičně, plavání a cvičení ve vodě či vycházky do přírody a mnohé další.

Vzdělávání dospělých? Začal jsem s tím až na stará kolena

"Oblasti vzdělávání jsem se profesně nikdy nevěnoval. Jenže práce s lidmi a s kolektivem mi byla vždy blízká, dlouhá léta jsem totiž vedl různě velké pracovní týmy,“ vysvětluje prostě svou životní změnu.

Jelikož nyní zahajuje další ročník Akademie třetího věku, má za sebou dlouhá jednání s týmem spolupracovníků, který si vytvořil během deseti let, co Akademii organizuje. Jednal s učiteli všech místních středních škol, pracovníky prachatického muzea, městské knihovny, zdejšími kastelány a odborníky v jednotlivých oborech. Ti všichni jsou jeho lektoři.

"Převážná náplň přednášek je věnována poznání našeho kraje, našeho města. Přibližujeme posluchačům naše významné osobnosti, šlechtické rody, architekturu, šumavskou přírodu, výtvarné umění a tak dále,“ líčí Čestmír Jiran.

Do toho všeho se snaží se svou partnerkou denně sportovat. Dotazy na sportovní aktivity však nejprve s úsměvem odbývá: "No, to je trochu přehnané hovořit o sportu. Jde spíše o údržbu fyzické kondice těch částí, které se snaží lenivět a neposlouchat."

Cvičím třikrát denně

Denně dbá o pravidelný režim a přísné dodržování zdravého životního stylu. Ráno se napije citronové vody, následuje jednoduchá vlastní cvičební sestava k rozhýbání rukou, nohou, páteře, krku. Před obědem cvičí krátce na podlaze, každý den v podvečer se s partnerkou stavuje na mezigeneračním cvičišti, které nabízí řadu cvičebních prvků, kde je možné důkladně procvičit nohy, boky, ruce, ramena, záda. Po cvičení jde s ženou na kilometrovou procházku.

Tak to dělá den co den a zakazuje si polevovat. "Přátelé a blízcí vyslovují mně a mojí paní obdiv, ale následovníků není mnoho," usmívá se.

Nezdolné tělo i nezdolnou mysl si vypěstoval již v nelehkém mládí. Opravdovou idylu zažil snad jen v útlém dětství a v mateřské škole v poetickém kraji v Záblatí na Šumavě. Vzpomíná na jarní koupání v řece Blanici, letní sbírání proslulých šumavských borůvek či zimní sáňkování po tehdy nezastavěných stráních.

Idyla skončila v mateřské škole

S nástupem do školy však bezstarostné roky skončily. Jeho otec byl učitel a často ho překládali, malý Čestmír tudíž základní školu studoval postupně na několika místech. Záblatí bylo německé, přátelské soužití Čechů a Němců ukončila návštěva vůdce sudetoněmecké organizace Konrada Henleina. Ten zde přednesl plamenný projev hanobící Československou republiku.

Nesnáze pokračovaly i za středoškolských studií. "Moje cesta ke vzdělání byla dosti trnitá. Studovat jsem začal na prachatickém reálném gymnáziu. Krátce nato, po okupaci Sudet, bylo gymnázium zrušeno a po čase převedeno do Vodňan, kde ho ovšem v průběhu roku zrušili úplně."

Vyučil se zámečníkem, pracoval v továrně na zemědělské stroje. Za války ho ale tak jako statisíce jiných mladých Čechů neminulo nucené pracovní nasazení. Měl jet do Hamburku odklízet trosky po náletech. Riskantně utekl a schovával se ve vesnici u Protivína. S koncem války se pěšky vrátil domů.

Svůj sen o vysokoškolských studiích nevzdal. Postupně si doplnil průmyslovku i gymnázium a navzdory všemu se mu podařilo vystudovat Fakultu strojního a elektrotechnického inženýrství a dálkově pak Fakultu mechanizační dnešní České zemědělské univerzity.

Ani toto období mu nebylo dáno prožít snadno. Zemřeli mu oba rodiče a musel se starat o mladšího bratra. Aby oba uživil, vypomáhal na poli, jezdil s traktorem, zkusil si i práci v uhelných dolech.

Po takto hektickém životě neumí v důchodu odpočívat a v pracovním tempu nepolevuje. Jeho aktivita mu nicméně roky spíše přidává. Zeptáte-li se ho na recept, jak se ve zdraví, v plné síle a s plným pracovním diářem dostat až na práh devadesátky, odvětí: "Velkou oporou musí být rodina, kde vládne důvěra a láska. Musí platit heslo ‘společně vzájemně snášet dobré i zlé‘. Pak všechno jde."

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy