Život začíná v 70! Toto jsou senioři, kteří zapomněli stárnout a odejít do důchodu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 10. 2015 19:48
Jsou aktivnímu vědci, sportovci, učiteli nebo cestovateli. Táhne jim na osmdesátku, mnozí ji už překročili. Přečtěte si u příležitosti Mezinárodního dne seniorů jejich inspirativní příběhy.

Praha - Většinová společnost má seniory zařazené do kategorie pasivních lidí, chodících maximálně do supermarketu na nákup a na poštu pro důchod.

Jedním z úkolů Mezinárodního dne seniorů, který připadá na 1. října, je ukázat, že senioři bývají nejen aktivní, ale také inspirativní. A že namísto ignorace či shovívavosti  jsou na místě spíše respekt a úcta.

Projděte si infografiku seniorských cestovatelů, elitních vědců, učitelů, divadelníků, sportovců, oddílových vedoucích, dřevorubců, zkrátka lidí, kteří často i na prahu devadesátky odmítají zvolnit své rychlé životní tempo.

Vybrané rozhovory a reportáže pochází z dlouhodobého seriálu Aktuálně.cz o aktivních seniorech Život začíná v 70!.

Josef Šubrt pracoval v mládí ve zbrojovce a vynášel z ní coby odbojář citlivá data. Dobrodružná povaha ho dodnes neopustila

Foto: Zuzana Hronová

Odbojář Josef Šubrt se během války připojil k pražským skautům a stal se členem Zpravodajské brigády. Pomocí systému kurýrů a lístečků získávali cenné informace pro Západ. On byl u zdroje citlivých dat, neboť pracoval v pražském závodu brněnské zbrojovky.

Když se řekne Pražské povstání, vybaví si, jak coby kluk od Vltavy stavěl barikády u Národního divadla a u Karlova mostu a jak na ně Němci stříleli od vysokých škol.

Dnes je mu 95 let, člověk by mu však hádal maximálně osmdesát. Jelikož je členem velmi akčního pražského Klubu seniorů Průhon Řepy, jenž spadá do projektu Senzační senior, aktivit má více než dost. Každý týden chodí na výlety, na plavání, do sauny a na bowling. Krom toho pravidelně vyráží se stanem po Evropě.

Rozhovor si přečtěte zde

 

Právě se děje

Další zprávy