Češi si stěžují na hlouposti, říká uprchlice z Banja Luky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 2. 2015 9:00
Gordana Momičová prožila dva a půl roku hrůzy na sídlišti v bosenské Banja Luce. "Češi naříkají, když dvě hodiny nejde proud nebo televizní signál," nechápe naši mentalitu vitální seniorka.
Gordana Momičová.
Gordana Momičová. | Foto: Zuzana Hronová

Liberec - Pochází z katolické rodiny, maminka se vdala za Srba. Gordana Momičová (68) je tudíž pravoslavná. Narodila se v Bosně, vyrůstala v Chorvatsku, na vysokou školu se vrátila do Bosny, už zde zůstala a vdala se tu za Srba.

Pracovala jako učitelka, poté jako bankovní úřednice. Žila sama se synem v paneláku na sídlišti v Banja Luce. Tam je také zastihla válka.

"Neměli jsme elektřinu. Plyn jsem neměla, na co bych měla v paneláku plyn, když jsem měla elektřinu? Na vesnici měli lidé oheň, my jsme neměli absolutně nic."

Jedna plynová bomba stála 100 marek, dnešních 50 eur. Navíc člověk neměl jistotu, jestli v kupované bombě nějaký plyn je.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

"Svítila jsem tak, že jsem do konzervičky nalila slivovici a zažehla, popřípadě jsme zapalovali hadr namočený v oleji."

Synovi pomohla uprchnout do České republiky. Ona v banjaluckém paneláku dva a půl roku živořila.

"Když přestala jít elektřina, zastavily se samozřejmě i výtahy a senioři ve vyšších patrech umírali jako mouchy. Nemohli si ani dojít ven pro základní potraviny."

Musela jsem uprchnout. Neměla jsem už z čeho žít

Nakonec musela i ona odejít. "Už jsem neměla z čeho žít. Úspory došly, práci jsem neměla, platy, důchody, nic nefungovalo."

Uprchla v létě jen s několika letními věcmi v tašce.

"Nemohla jsem si vzít s sebou kabát nebo něco takového. Bylo by poznat, že odcházím. Zastavili by mě a zastřelili, nikdo se neptal, kdo je, co je. Můj poslední pohled na místo, kde jsem žila, byla spálená a rozstřílená země."

Po dramatickém útěku se dostala do uprchlického tábora u Rakovníka. Syn si mezitím našel práci sanitáře. Gordana si našla několik pracovních míst, kde uklízela.

"Se synem jsme si vždy hledali dvě práce najednou, abychom vyšli. Známí nám půjčili k bydlení suterénní místnost, platili jsme jen energie. Jakž takž to konečně začalo jít," vypráví Gordana a pak se odmlčí.

Sotva se jim začalo trochu dařit, přišla další rána. Syn těžce onemocněl a v roce 2002 zemřel.

O rok později ji čekal další šok. Když se poprvé vrátila do svého bytu v Banja Luce, zjistila, jak její byt zničila nájemkyně, která se tam po ní nastěhovala. Byt upravila a prodala. Zdrcujícím dojmem na ni také působily informace, kolik jejích bývalých žáků bylo ve válce zabito.

Čechům nejde dvě hodiny televize a už jsou zoufalí

"Mně vždycky vstávají vlasy na hlavě, když slyším, na co všechno si jsou Češi schopní stěžovat: 'Dvě hodiny nám nešla elektřina, no představte si to! Vypadával signál televize, nemohl jsem sledovat rozkoukaný seriál, hrůza!!' My byli dva a půl roku až na výjimky bez proudu, a tedy bez světla, teplého jídla, bez jakékoliv energie."

Paní Momičová v libereckém seniorském klubu Pohoda. "Doma jsem tady v Česku. Mezi Čechy jsem si našla spoustu kamarádů."
Paní Momičová v libereckém seniorském klubu Pohoda. "Doma jsem tady v Česku. Mezi Čechy jsem si našla spoustu kamarádů." | Foto: Zuzana Hronová

Nový domov a spoustu nových přátel našla v Liberci. Navštěvuje Komunitní centrum Kontakt a účastní se nejrůznějších aktivit. "Navštěvuji v Kontaktu dva kluby a doma vyšívám gobelíny. A také pěstuji květiny. Já kdybych zasadila hrábě, tak mi vyrostou."

Na dotaz, kde bere tolik síly a energie stále začínat znovu a znovu a přijímat s takovou odvahou další a další rány osudu a zůstat takto vitální, odpovídá, že se řídí tibetským moudrem:

"Jestli problém má řešení, tak proč se starat? A jestli nemá řešení, tak starosti nepomůžou. A podle toho se snažím žít."

Její přání je prosté: Konečně začít v klidu žít, bez strachu a existenčních problémů. První krok se paní Gordaně Momičové podařil. Po dlouhých dvaceti letech konečně dostala české občanství.

Motto našeho seriálu o výjimečných seniorech "Život začíná v sedmdesáti!" dostává u paní Momičové nový rozměr.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

před 19 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy