Studená sprcha a 20 kliků. Tak začíná den 92letý Liberečan

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 26. 3. 2015 19:01
František Douda málem přišel při totálním nasazení o život. Kobercové nálety spojenců přežil jen zázrakem. Dnes je mu 92 let a těší se výbornému zdraví.
František Douda (92) je stále v dobré náladě.
František Douda (92) je stále v dobré náladě. | Foto: Zuzana Hronová

Liberec – Františkovi Doudovi z Liberce je 92 let. Seniorské kroužky v komunitním centru Kontakt začal navštěvovat až před dvěma lety, tedy ve svých devadesáti. Dříve ho to zkrátka nenapadlo.

Každý den zahajuje stejně - studenou sprchou, aby se otužoval, a dvaceti kliky, aby pravidelně posiloval tělo a nevyšel ze cviku.

"Každý den si to počítám, jestli těch dvacet kliků ještě udělám, bojím se dne, kdy už to nezvládnu, ale zatím nepřišel." Je také vášnivým pasivním sportovcem. V televizi sleduje výhradně sportovní přenosy, nejraději hokej. Fandí pochopitelně Bílým tygrům Liberec.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

Zjišťujeme, zda není příbuzný svého jmenovce Františka Doudy, prvního československého světového rekordmana v atletice. Tento koulař, oštěpař a diskař se kromě překonání světového rekordu ve vrhu koulí mohl pochlubit účastí na třech olympijských hrách. Navíc žil v Táboře, stejně jako tento pan Douda.

"Věděl jsem o něm, znal jsem ho, sledoval jsem jeho výkony, ale příbuzní podle mě nejsme. Bude to asi jen shoda jmen," směje se senior.

Peněz nemá nazbyt. Každý den snídá chleba s margarínem, protože je to levné. Obědy mu přivážejí z dětské vývařovny. "Jídlo rozdělím z finančních důvodů na dvě části. Jednu sním k obědu, druhou k večeři, kterou mám v 17 hodin, abych žil zdravě."

Asketický život mu nedělá problémy. Sotva se vyučil, byl za 2. světové války totálně nasazený v německém v lágru nedaleko Berlína. Následovala dřina, minimum jídla a každodenní strach o život. Na továrny, v nichž postupně pracoval, prováděli spojenci kobercové nálety.

Komu v téhle válce fandit?!

"Cítil jsem uvnitř strašný zmatek. Komu mám v téhle kruté válce fandit? Němcům, co zabrali naši vlast? Spojencům, kteří mě svými nálety zřejmě připraví o život?" líčí František Douda.

Spojenci útočili ve dne i v noci. Pak začali podnikat kobercové nálety. V ulicích byly krátery, zbořené baráky, mnoho lidí padlo. Zaměstnanci z lágrů jezdili po náletech uklízet.

"Když mi to vybuchovalo nad hlavou, myslel jsem si, že už je to moje poslední hodinka. Nakonec jsem vše přežil, ale moje tělo i hlava přestaly fungovat. To mi zřejmě zachránilo život. Sedm týdnů jsem pobyl ve špitálu, pak mi vystavili dokument, že jsem pro práci pro říši nezpůsobilý a poslali mě domů. To bylo doma radosti. Jenže vrátil jsem se a měl jsem jen padesát kilo. Za války nic nebylo, tak se na mě skládaly sousedky z vesnice i okolí, abych se spravil," vypráví.

Celý svůj dosavadní život prožil v Táboře a okolí. Jenže po návratu z nasazení a posléze z vojny v Chebu nevěděl, co bude dělat. Příbuzní ho v roce 1947 zlákali k nim na druhou stranu republiky - do Liberce. Nastoupil tu ke stavební firmě, jezdil po různých pracovištích v Tanvaldu či Smržovce. Na severu Čech už zůstal.

Po devadesátce ho přestala bavit samota a vyrazil do společnosti mezi lidi. Začal navštěvovat komunitní středisko Kontakt Liberec a chodí sem pravidelně na setkání či na kroužky.

"Dříve mě to zkrátka nenapadlo chodit do senior klubu. Ale říkal jsem si, že už jsem přece jen ten senior a nač být pořád jen doma," uzavírá 92letý František Douda.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy