V 73 letech dělá na plný úvazek dřevorubce. Odpočinek po práci? Kdepak, to jsem u včel, směje se

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 5. 2015 12:00
Reportáž o Arnoštu Klukasovi, muži, jenž odmítl jít do důchodu. A tak dál kácí stromy a dál chová včelí královny.
Foto: Zuzana Hronová

Praha - Arnoštu Klukasovi je 73 let, v důchodu ještě nikdy nebyl. U sedavého, fyzicky nenáročného povolání by se to ještě dalo pochopit. Jenže tento muž se vzezřením šedesátníka ještě stále dělá lesníka a dřevorubce. Po práci neodpočívá, je totiž vyhlášeným včelařem, respektive chovatelem včel-matek.

Vypráví, jak se spolu s dalšími lidmi stará o několik desítek hektarů lesa. Předpokládám, že coby zkušený bývalý lesník dělá obhlídky revíru a radí, co kde udělat. Tomu se srdečně zasměje. Není žádný bývalý lesník, nýbrž současný, a nevyhýbá se ani té nejtěžší práci.

Nakládáme dřevo "růčo-fůčo"

Poslední velkou akcí bylo třeba položení starého boro-dubového lesa a jeho znovuobnovení. "Práce jsem si užil dost a dost. Tlusté stromy podél silnice uvázat lanem co nejvýš a traktorem přetáhnout proti směru jejich naklonění. Odvětvit, nakrátit na výřezy užitkové, ty poškozené hnilobou nakrátit na palivo,
naložit dřevo něco mechanicky firmou a něco růčo-fůčo, odvézt, posbírat větve, zasázet nové stromky podle natažené šňůry, aby zajíci nemuseli při lovu kličkovat," líčí se smíchem a nadšeně.

Kromě toho pravidelně provádí kvalitativní a zdravotní výběr, kácí stromy suché  či napadené broukem, probírá ty zastíněné a dává šanci těm, které mají šanci na lepší růst jak do výšky, tak do tloušťky.

"A také po každém silném větru spěchám zjistit, co napáchal. Je-li les dobře veden a má-li štěstí na krytí okolními porosty, následky po větrech nebývají zlé," dodává.

Kdy byl naposledy v lese? "Dneska. Sázeli jsme na přemokřelé loučce olše která jediná tam poroste, je na to uzpůsobena."

Zajímám se, proč tolik námahy a dříny v letech, kdy si vrstevníci již užívají zaslouženého důchodu.

"Je to radost. Stromky pro potomky. Užitek se dostaví tak za 50 roků. Rád se tam budu procházet a sledovat jak rostou, a nebo mne tam nějaká paní Müllerová doveze. Kochat se tam budu," směje se.

Po šichtě v lese jde na další. Ke včelám

Po namáhavé šichtě už spěchá za včelami. Včelařské řemeslo se všemi svými inovacemi a zlepšujícími vynálezy předal na další generaci. Nikoli však na syna a dceru, nýbrž na snachu a zetě.

Svým nadšením pro včely dokáže chytnout každého, koneckonců i mě, alergika na včelí a vosí jed. Když je po rozhovoru, zvedám se, že pojedu. Jenže pan Klukas prohlásí: "Tak a půjdeme mezi včeličky." Hlasitě se děsím a upozorňuji, že jsem alergik a velmi otékám. "Žihadlo nedostanete, přece bych vám neudělal takovou krávovinu," směje se a dává mi kuklu.

To mě trochu uklidní, nicméně ne na dlouho. Na sobě mám totiž černou flísovou bundu. "Včely nemají rády tmavé oblečení, mají totiž zakódováno, že to je medvěd. Dříve byl totiž jediným ubližovatelem včelek. Vůni medu nedokáže odolat a svými tlapami rozbije úl a k medu se dostane," říká mi pan Klukas.

Sám pracuje bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Holýma rukama bere rámečky obalené včelami, zkušeně hmátne po královně a ukazuje mi, jak je má označené.

Včelaři musí jít v první řadě o včelky, ne o med

Bavíme se o loňském těžkém roce. Jak říká, příroda nebyla včelařům nakloněna. Šlo o bezsnůškový a tak špatný rok, že něco takového za padesát let včelaření nepamatuje. Sešlo se totiž hned několik pohrom najednou - teplá zima, včely měly hlad a navíc byly napadené mimořádně přemnoženými roztoči. Nicméně za velkou část nezdaru si prý mohou sami včelaři - leností, že nedokrmovali včely cukrem, a také hamižností, že za každou cenu chtěli stáčet co nejvíce medu, i když včelky byly oslabené parazity.

Včelařením se dá podle Arnošta Klukase uživit, ale musí se tomu rozumět a musí mít člověk včely rád a být k nim ohleduplný. To znamená, že dotyčný nesmí "hnát" produkci medu za každou cenu, ale také se věnovat včelkám a jejich rozmnožování.

Vyhlášený chovatel matek

Ve výzkumném ústavu včelařském v Praze si objedná inseminovanou matku a namnožuje ji. Jedna taková včela přijde na 1500 Kč. "V tom jsem dobrý. Nic neskrývám, i když jsem do toho vložil spoustu času, peněz a práce. Mám radost, když to někoho naučím."

Včely si dokážou udělat matky samy, stačí odebrat plodový rám. Člověk ale nemá nic pod kontrolou, neví, jaká bude kvalita matek. Jenže chovatel matek používá na inseminaci prověřené kvalitní trubce. "Trubec musí mít co nejlepší vlastnosti, navíc nesmí být zblázněný a z úlu utíkat, nebo být agresivní," vysvětluje Arnošt Klukas.

Buňka matky v matečníku je postavená vzhůru nohama, včely to poznají a krmí ji královskou stravou. Matka má výsostné postavení, již coby larva dostává královskou stravu. "Jako chovatel tam umím položit larvu, z které bude královna, dám ji do mladých včel a oni mě z toho matku vychovají.

Včelařům chystá zralé matečníky. Ty se mohou vozit po celé republice a vydrží. Vše už je v nich hotové, čeká se jen, až královna vyleze šestnáctý den z mateří buňky. "Čtrnáctý den přijedou včelaři za mnou, odvezou si matečník, strčí ho do mezirámkové uličky. Matka vyhryže kolečko a včelky už jí jdou naproti, radují se a už ji krmí," líčí včelař.

Tajemství vitality? Dřina, med a správný přístup k životu

V 73 letech vypadá na šedesát, spíše než důchodce připomíná kovboje, ostatně kovbojský klobouk občas nosí, i když zarputile tvrdí, že to žádný kovbojský klobouk není.

Svou roli může hrát i med, jenž má mnohé léčivé účinky. "Mezi laiky se traduje, že je kvalitnější tmavý lesní med. Ale není to pravda. Květový med je to nejlepší a skvěle funguje proti rakovině," upozorňuje. "Málo o tom píšeme, málo o tom víme. Ráno se květina otevře, včelička donese do úlu pyl jako nový. Oproti tomu sladké kapénky na stromech tam jsou dlouho a mohou je znečistit exhaláty."

Důležité podle tohoto vitálního a stále dobře naladěného seniora je vůle, nepolevit v práci, věk si nepřipouštět a tělo pravidelně zapřahávat. A je prý jedno, co člověk dělá za povolání, podstatné je vytrvat. Důležitá je také správná životní filozofie.

"Máme nádhernou zem. Ale neumíme se na ni dívat, vychutnávat ji. Změnili jsme se, stále někam pospícháme, a to není dobře," říká mi ještě na rozloučenou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy