Komika Cosbyho obvinilo 20 žen. Manželka znásilnění nevěří

jaz
16. 12. 2014 14:16
Počet žen znásilněných známým komikem přibývá, řada činů může být již promlčena. Manželka slavného komika nařčením nevěří.
Camille a Bille Cosby (Apollo Theatre's 75th anniversary gala in New York)
Camille a Bille Cosby (Apollo Theatre's 75th anniversary gala in New York) | Foto: Reuters

Los Angeles – Komik Bill Cosby čelí mediální smršti a obvinění mnoha žen, které měl v rozmezí několika desítek let sexuálně obtěžovat, omámit a také znásilnit. Cosby prostřednictvím svého právního zástupce vše popírá a označuje tato obvinění za vydírání.

"Bylo mi jen 18, když mě Bill Cosby omámil. Probudila jsem se nahá a oni mi olizoval prsty u nohou," řekla Daily Mail tanečnice a modelka Chloe Goins, která jako poslední z mnoha žen ukázala prstem na známého komika a označila ho za násilníka.

Chloe se měla v roce 2008 coby čerstvě plnoletá účastnit Playboy Mansion, letní párty ve vile Hugha Hefnera, kam ji pozvala její dobrá kamarádka. Obě dívky se potkaly s majitelem časopisu i Billem Cosbym, který byl na párty pozván coby dobrý Hefnerův přítel.

Přestože dívkám nebylo ještě jednadvacet let, donesl jim Cosby sklenku s alkoholem, po které se Chloe udělalo špatně od žaludku. Cosby se nabídl, že ji dovede do jedné z ložnic, aby si odpočinula.

Co se stalo v pokoji, nemůže modelka říci, ale je si skoro jistá, že ke znásilnění nedošlo. Přesto se s touto zkušeností dosud vyrovnává. "Bála jsem se, bylo mi jen 18 a on byl starý muž. Nebyla jsem moc sexuálně zkušená, takže jsem ani nevěděla, co se stalo,“ říká napadená Chloe.

Přes veškerá obvinění ale Cosbyho manželka Camille stojí za svým mužem a údajně zneužitým ženám nevěří. "Je to laskavý, velkorysý a zábavný člověk a skvělý manžel, otec a přítel,“ řekla podle NBC News Camille Cosby začátkem týdne ve svém prohlášení.

Údajná obvinění jsou jen útokem na osobu Cosbyho

Kauzu také přirovnala k podobnému nařčení časopisu Rolling Stone, který psal o znásilňování bratrstvem studentů na University of Virginia. Tato obvinění se později ukázala jako mylná. "Nikdo z nás by nechtěl být v pozici oběti útoku, ale otázka je, kdo je tu oběť,“ řekla Camille.

Cosby čelí obvinění například z roku 1982, kdy měl v hotelovém pokoji v Lake Tahoe znásilnit známou modelku Janice Dickinsonovou. O tři roky později měl napadnout tehdy sedmnáctiletou herečku Barbaru Bowmanovou. Jako jediná ale podala oficiální žalobu Judy Huthová, kterou měl v tenisovém klubu omámit a zneužít ještě coby 15letou dívku.

Ženy promluvily pozdě, mnohé činy jsou promlčené

Není to poprvé, kdy Bill Cosby čelí obvinění ze sexuálního napadení. V roce 2006 dostala od komika finanční kompenzaci Andrea Constandová, která ho také obvinila ze znásilnění a podání narkotik.

Policie sice vlivem posledních událostí spustila vyšetřování, dá se ale očekávat, že některá obvinění, zvláště ta stará více jak 30 let, mohou už být právně promlčená. Přesto se slavného komika tato kauza dotkla natolik, že televize ruší jeho pořady. Například stanice NBC ukončila přípravy na chystaný seriál s Cosbym nebo internetová televize Netflix zase oznámila pozastavení vysílání nového pořadu Cosby 77.

Bill Cosby začal svou kariéru vystoupeními v zábavních klubech. V 60. letech se zviditelnil rolí v televizním seriálu I Spy (Já špion). V letech 1984 až 1992 hrál v The Cosby Show, jednom z nejpopulárnějších amerických televizních sitcomů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy