Nejmladší matce na světě bylo pět let. Porodila před 75 roky

ČTK ČTK
12. 5. 2014 10:37
V květnu uplyne již 75 let od doby, kdy porodila nejmladší matka na světě své první dítě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Lima/Praha - Nejmladší známou matkou v zaznamenané historii zůstává už léta Peruánka Lina Medinová, která přivedla na svět chlapce 14. května 1939. Bylo jí pět let a sedm měsíců. Její případ je dodnes ojedinělý, ale o několik let starších matek už existuje mnohem víc.

Velmi mladé matky ve světě

Spící miminko
  • Osmiletá dívenka Mum-Zi z Nigérie se stala matkou v roce 1884. Její dcera rovněž porodila brzy, což učinilo z Mum-Zi babičku v sedmnácti letech. Obě byly součástí harému.
  • V červnu 1932 porodila holčičku šestiletá dívka v indickém Dillí, známá jako "H". Do nemocnice ji přijali podobně jako Medinovou s podezřením na břišní nádor.
  • V srpnu 1934 porodila mrtvé dítě šestiletá Jelizaveta Gryščenková z bývalého Sovětského svazu. Otcem byl její dědeček. Rodina se po skandálu odstěhovala do Vladivostoku.
  • V prosinci 1957 porodila v nemocnici v Limě osmiletá Hilda Trujillová holčičku jménem María del Rosario.
  • V lednu 1993 porodila osmiletá Mexičanka Zulma Moralesová chlapečka v nemocnici v Guadalajaře.
  • V prosinci 2006 přivedla na svět potomka devítiletá dívka z Peru, která otěhotněla po znásilnění jedním ze svých bratranců.

Medinová byla dítětem z početné chudé rodiny ze zapadlé vísky v peruánských Andách. Rodiče ji přivedli k lékaři s podezřením na velký břišní nádor poté, co selhaly rady šamanů. O měsíc později se jí v nemocnici v Limě narodil císařským řezem syn Gerardo, kterého Medinová pojmenovala po jednom z lékařů.

Otec neznámý

Nikdy se ale nezjistilo, s kým jej počala. Pro podezření z incestu se dočasně ve vězení ocitl Linin otec, ale později byl propuštěn pro nedostatek důkazů.

Malý Gerardo až v deseti letech zjistil, že holčička, která s ním vyrůstala a kterou považoval za svoji sestru, je ve skutečnosti jeho matkou. Zemřel v roce 1979 na onemocnění kostní dřeně.

Sama Lina se v roce 1966 vdala a o šest let později, 33 let po svém prvním synovi porodila dalšího. Dosud žije v chudinské čtvrti v Limě a o svém těhotenství odmítá hovořit, v roce 2002 například odmítla rozhovor s tiskovou agenturou Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy