Konec znásilnění na diskotékách. Sexu zabrání lak na nehty

jaz
27. 8. 2014 11:00
Americká společnost vyvíjí netradiční lak na nehty, kterým ženy zjistí, zdali jim někdo nehodil drogu do pití. Vědci si slibují, že tak sníží počet znásilnění na vysokých školách.
Foto: Undercover Colors / Facebook

Raleight (Severní Karolína) – Čtyři spolužáci z univerzity v Severní Karolíně se rozhodli jednou pro vždy vyřešit problém s nárůstem počtu znásilnění žen na vysokých školách.

"Asi všichni známe někoho, kdo má podobně negativní zkušenost. Rozhodli jsme se proto zaměřit na prevenci a využít k tomu produkty, které ženy používají," vysvětlil záměr Ankesh Madan, spoluzakladatel společnosti.

Lak vymysleli čtyři spolužáci z vysoké školy.
Lak vymysleli čtyři spolužáci z vysoké školy. | Foto: Undercover Colors / Facebook

Lak na nehty, který je právě ve vývoji, bude fungovat jako detektor na látky, které mohou způsobit slabost nebo bezvědomí. Ženy pak prst nalakovaný takovýmto lakem nenápadně namočí do sklenice s alkoholem, a pokud lak změní barvu, je jasné, že pití obsahuje neznámou látku.

Lak pro dnešní společnost

"Protidrogový lak" je zatím ve fázi vývoje, přesto na Facebooku zaznamenal již nemalou odezvu. Stránku produktu sledují tři desítky tisíc lidí, kteří zde sdílejí své zážitky i očekávání. "Jsem matka dvou dcer, kterým neznámý muž hodil do pití drogy. Naštěstí je zachránil jejich kamarád, takže nedošlo k nejhoršímu. Jsem ráda, že se něco podobného vyvíjí," napsala Cyndee.

"Úžasný nápad, dnešní společnost přesně tohle potřebuje. Těším se, až se to dostane do celého světa," neskrývá nadšení další z diskutujících.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je během svého života sexuálně napadena jedna z pěti žen. Třetina trestných činů sexuálního charakteru se pak stane ženám na vysoké škole a ve většině případu sehraje svou roli i alkohol. Omamné látky v nabídnuté sklenici s alkoholem totiž nejsou na první pohled patrné, jsou bez barvy a bez zápachu.

 

Právě se děje

před 57 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy