Sex ve Čtyřlístku? Byla to čirá klukovina a legrace. Omlouvám se, říká autor kreseb

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 1. 2016 16:20
Uživatelé Facebooku odhalili v komiksu Bohumila Fencla Binky kontra T-Max v časopisu Čtyřlístek skryté dvojsmyslné obrázky se sexuálním podtextem. Když se o tom dozvědělo vydavatelství, poděkovalo bystrým čtenářům za upozornění a s Fenclem ukončilo spolupráci. "Byla to klukovina. Člověk to tam propašuje z legrace jednou, zůstane to tam, tak z toho má potěšení, dá to tam tedy znovu. Byla to legrace, bohužel teď už to legrace není. Omluvil jsem se a tím to pro mě končí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Bohumil Fencl.
Foto: archiv vydavatele

Aktuálně.cz: Co říkáte celé aféře se skrytými lechtivými dvojsmysly ve vašich ilustracích ve Čtyřlístku?

Bohumil Fencl: Samozřejmě tam explicitně není vidět vůbec nic, tím pádem se v tom dá hledat, co si kdo chce najít.

A.cz: Proč jste do dětského seriálu skrýval dvojsmyslné obrázky?

Byla to klukovina. Člověk to tam propašuje z legrace, tak z toho má potěšení. Byla to moje soukromá legrace, bohužel teď už to legrace není. Je to čirá klukovina, omluvil jsem se a Čtyřlístek se mnou rozvázal další spolupráci. Tím to pro mě končí.

A.cz: Šlo tedy o jakýsi druhý plán, podtext, kam autoři děl pro děti vkládají i něco pro pobavení dospělých?

Když to tam někdo vidět chce, tak to tam uvidí. Dítě tam nic takového nepozná, protože to tam nehledá.

A.cz: Co říkáte názoru rodičů, že je nefér umísťovat podobné nevhodné obrázky právě do Čtyřlístku, neboť to tam nečekají a dítěti časopis bez obav koupí? Přijde jim to od autora jako podpásovka…

Omlouvám se jim. I když si myslím, že v dnešní internetové době to zase tak velká podpásovka není.

A.cz: Jaké budou vaše další kroky?

Už bych to nechtěl dál rozmazávat. Také bych chtěl tuto záležitost zásadně oddělit od Čtyřlístku, protože bych ho tím nerad poškodil.

A.cz: Co říkáte tomu, že vaše kresby někteří fandové komiksu připodobňují ke Kájovi Saudkovi?

Je to samozřejmě pro mě velká pocta. Ostatně on tyto skrývačky dělal taky. Protože když si člověk prohlédne třeba příběhy hochů z jeskyně (komiks podle Jaroslava Foglara Jeskyně Saturn – pozn. red.), tak zjistí, že ta jeskyně také není úplně košer.

A.cz: Takže i v tomto ohledu je pro vás inspirací?

Tak to určitě, největší inspirací, ale samozřejmě se s ním nemohu měřit.

A.cz: Jaké jsou vaše další pracovní plány?

Před Vánocemi mi vyšla kniha Mr. Sweet, kde jsou staré komiksy a jeden nový. Chystám teď nový díl komiksového projektu Sheila. Až dodělám nový díl, mělo by se to vše společně vydat. Jinak pracuji pro reklamní agentury, ale tam se nic moc bulvárního neděje. (smích)

Vidění světa skrz oči Káji Saudka bylo něco absolutně nevídaného, okouzlilo mě to, říká kreslíř Štěpán Mareš. Saudek podle něj dokázal každou kresbu obohatit o svou ohromnou fantazii. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy