Sex ve Čtyřlístku? Byla to čirá klukovina a legrace. Omlouvám se, říká autor kreseb

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 1. 2016 16:20
Uživatelé Facebooku odhalili v komiksu Bohumila Fencla Binky kontra T-Max v časopisu Čtyřlístek skryté dvojsmyslné obrázky se sexuálním podtextem. Když se o tom dozvědělo vydavatelství, poděkovalo bystrým čtenářům za upozornění a s Fenclem ukončilo spolupráci. "Byla to klukovina. Člověk to tam propašuje z legrace jednou, zůstane to tam, tak z toho má potěšení, dá to tam tedy znovu. Byla to legrace, bohužel teď už to legrace není. Omluvil jsem se a tím to pro mě končí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Bohumil Fencl.
Foto: archiv vydavatele

Aktuálně.cz: Co říkáte celé aféře se skrytými lechtivými dvojsmysly ve vašich ilustracích ve Čtyřlístku?

Bohumil Fencl: Samozřejmě tam explicitně není vidět vůbec nic, tím pádem se v tom dá hledat, co si kdo chce najít.

A.cz: Proč jste do dětského seriálu skrýval dvojsmyslné obrázky?

Byla to klukovina. Člověk to tam propašuje z legrace, tak z toho má potěšení. Byla to moje soukromá legrace, bohužel teď už to legrace není. Je to čirá klukovina, omluvil jsem se a Čtyřlístek se mnou rozvázal další spolupráci. Tím to pro mě končí.

A.cz: Šlo tedy o jakýsi druhý plán, podtext, kam autoři děl pro děti vkládají i něco pro pobavení dospělých?

Když to tam někdo vidět chce, tak to tam uvidí. Dítě tam nic takového nepozná, protože to tam nehledá.

A.cz: Co říkáte názoru rodičů, že je nefér umísťovat podobné nevhodné obrázky právě do Čtyřlístku, neboť to tam nečekají a dítěti časopis bez obav koupí? Přijde jim to od autora jako podpásovka…

Omlouvám se jim. I když si myslím, že v dnešní internetové době to zase tak velká podpásovka není.

A.cz: Jaké budou vaše další kroky?

Už bych to nechtěl dál rozmazávat. Také bych chtěl tuto záležitost zásadně oddělit od Čtyřlístku, protože bych ho tím nerad poškodil.

A.cz: Co říkáte tomu, že vaše kresby někteří fandové komiksu připodobňují ke Kájovi Saudkovi?

Je to samozřejmě pro mě velká pocta. Ostatně on tyto skrývačky dělal taky. Protože když si člověk prohlédne třeba příběhy hochů z jeskyně (komiks podle Jaroslava Foglara Jeskyně Saturn – pozn. red.), tak zjistí, že ta jeskyně také není úplně košer.

A.cz: Takže i v tomto ohledu je pro vás inspirací?

Tak to určitě, největší inspirací, ale samozřejmě se s ním nemohu měřit.

A.cz: Jaké jsou vaše další pracovní plány?

Před Vánocemi mi vyšla kniha Mr. Sweet, kde jsou staré komiksy a jeden nový. Chystám teď nový díl komiksového projektu Sheila. Až dodělám nový díl, mělo by se to vše společně vydat. Jinak pracuji pro reklamní agentury, ale tam se nic moc bulvárního neděje. (smích)

Vidění světa skrz oči Káji Saudka bylo něco absolutně nevídaného, okouzlilo mě to, říká kreslíř Štěpán Mareš. Saudek podle něj dokázal každou kresbu obohatit o svou ohromnou fantazii. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy