TEST Čtyřlístek slaví 45 let. Jak dobře znáte slavný komiks?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 5. 2014 11:00
Vyzkoušejte si v našem testu vaše čtyřlístkové znalosti.
Foto: Bio Illusion

Praha - V zahraničních obchodech s komiksy se k vlastnímu výtvarnému a literárnímu počinu na tomto poli inspiroval Jaroslav Němeček, duchovní otec a dlouholetý kreslíř legendárního Čtyřlístku.

Přestože po společenském uvolnění v 60. letech, které žánru načas přálo, přišla normalizace, tvůrcům se dařilo kreslené příběhy vydávat nejen po celá 70. a 80. léta, ale i plných 25 let poté. Ve čtvrtek uplynulo přesně 45 let od vydání prvního čísla Čtyřlístku.

Jak znáte příběhy Fifinky, Myšpulína, Pindi a Bobíka? Vyzkoušejte si v testu své čtyřlístkové znalosti>>

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy