Spojuje staré s moderní estetikou. Českou cenu za architekturu má dům v Novém Boru

Spojuje staré s moderní estetikou. Českou cenu za architekturu má dům v Novém Boru
Následujících šest staveb získalo ceny od partnerů soutěže. Hasičská zbrojnice v Líbeznicích od Lukáše Ehla a Tomáše Koumara má Cenu Ministerstva pro místní rozvoj České republiky za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží. "Je to účelová stavba, u kterých je pořádání architektonických soutěží výjimečné, tím méně obvyklé je to u relativně malé obce," tvrdí ministerstvo. Výsledek podle nich dokazuje, že i u těchto staveb je smysluplné vyhlásit architektonickou soutěž, "a to nejen s ohledem na estetickou hodnotu výsledné stavby, ale i na provozní jednoduchost a snadnou údržbu, která nebude rozpočet obce nadmíru zatěžovat.“
Základní škola Járy Cimrmana v pražských Lysolajích získala za práci s denním světlem v interiéru cenu společnost Velux, která se specializuje na výrobu střešních oken. "Ocenili jsme péči, kterou architekti v projektu světelným parametrům věnovali, stejně jako vlastní provedení učeben, jež díky tomu poskytují plnohodnotný prostor pro celodenní vzdělávání školou povinných dětí,“ říkají zástupci firmy.
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky udělila cenu "za inspirativní řešení dominanty v přírodním prostředí" rozhledně na Velké Deštné. Vyhlídku s estetickým motivem deště a větru navrhli architekti Tomáš Jurák a Lukáš Svoboda.
Uspěl i ateliér Chybík+Krištof, který kromě Enotéky v minulém roce dostavěl i rezidenci s názvem Vila Park Olomouc. Za "nenápadnou eleganci, uměřené architektury, skvělé obytné měřítko staveb a dokončený parter" získal Cenu společnosti Central Group, která se soustřeďuje na inovativní přístup v řešení nového bydlení.
Foto: stavbaroku.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 11. 2020 20:30
Českou cenu za architekturu 2020 získalo sídlo sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. Porota na něm ocenila spojení tradičních hodnot s estetikou a potřebami 21. století: "Bravurnost přístupu k zadanému problému a lehkost, s jakou finální výstup působí v tak složitém architektonickém prostředí, dovedly porotu ke konečnému verdiktu...“ Za návrhem stavby stojí duo Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

Sídlo firmy Lasvit stojí na Palackého náměstí v Novém Boru na Českolipsku, který byl v 18. století jedním z hlavních center ručního sklářství. Skládá se z roubených domů a dvou moderních přístaveb z cihel a průsvitných skleněných tašek. Architekti ze studia ov-a navázali na formu typických dvoupodlažních sklářských domů a spojili areál v harmonický celek. Kromě hlavní ceny za architekturu, udělila porota i pět čestných uznání Finalista a šest cen partnerů. 

HLAVNÍ CENA

  • Sídlo firmy Lasvit, Nový Bor / ov architekti / Jiří Opočenský, Štěpán Valouch. "Oceněné dílo je kombinací původního a navrhovaného, starého a nového, tradičního s tím úplně současným," tvrdí porota.

ŠEST FINALISTŮ (z nich jeden je držitel hlavní ceny)

OCENĚNÍ ZA VÝJIMEČNÝ POČIN

ŠEST CEN PARTNERŮ

Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží: Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb v Líbeznicích / EHL & KOUMAR ARCHITEKTI

Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za velkorysý přístup k novostavbě průmyslového objektu: Výrobní a administrativní objekt firmy Pilana Karbid v Hulíně / ellement architects

Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky za inspirativní řešení dominanty v přírodním prostředí: Rozhledna na Velké Deštné / architekti.in

Společnosti Central Group za inovativní přístup k řešení nového bydlení: Vila Park Olomouc / CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Společnosti VELUX za práci s denním světlem: Základní škola Járy Cimrmana v Praze-Lysolajích / PROGRES ATELIER

Společnosti Vekra za dostupné bydlení s nadčasovou perspektivou: Bytový dům na Sylvánu v Plzni / PRO-STORY

Projděte si stavby podrobněji v naší galerii.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy