Spojuje staré s moderní estetikou. Českou cenu za architekturu má dům v Novém Boru

Spojuje staré s moderní estetikou. Českou cenu za architekturu má dům v Novém Boru
Následujících šest staveb získalo ceny od partnerů soutěže. Hasičská zbrojnice v Líbeznicích od Lukáše Ehla a Tomáše Koumara má Cenu Ministerstva pro místní rozvoj České republiky za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží. "Je to účelová stavba, u kterých je pořádání architektonických soutěží výjimečné, tím méně obvyklé je to u relativně malé obce," tvrdí ministerstvo. Výsledek podle nich dokazuje, že i u těchto staveb je smysluplné vyhlásit architektonickou soutěž, "a to nejen s ohledem na estetickou hodnotu výsledné stavby, ale i na provozní jednoduchost a snadnou údržbu, která nebude rozpočet obce nadmíru zatěžovat.“
Základní škola Járy Cimrmana v pražských Lysolajích získala za práci s denním světlem v interiéru cenu společnost Velux, která se specializuje na výrobu střešních oken. "Ocenili jsme péči, kterou architekti v projektu světelným parametrům věnovali, stejně jako vlastní provedení učeben, jež díky tomu poskytují plnohodnotný prostor pro celodenní vzdělávání školou povinných dětí,“ říkají zástupci firmy.
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky udělila cenu "za inspirativní řešení dominanty v přírodním prostředí" rozhledně na Velké Deštné. Vyhlídku s estetickým motivem deště a větru navrhli architekti Tomáš Jurák a Lukáš Svoboda.
Uspěl i ateliér Chybík+Krištof, který kromě Enotéky v minulém roce dostavěl i rezidenci s názvem Vila Park Olomouc. Za "nenápadnou eleganci, uměřené architektury, skvělé obytné měřítko staveb a dokončený parter" získal Cenu společnosti Central Group, která se soustřeďuje na inovativní přístup v řešení nového bydlení.
Foto: stavbaroku.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 11. 2020 20:30
Českou cenu za architekturu 2020 získalo sídlo sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. Porota na něm ocenila spojení tradičních hodnot s estetikou a potřebami 21. století: "Bravurnost přístupu k zadanému problému a lehkost, s jakou finální výstup působí v tak složitém architektonickém prostředí, dovedly porotu ke konečnému verdiktu...“ Za návrhem stavby stojí duo Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

Sídlo firmy Lasvit stojí na Palackého náměstí v Novém Boru na Českolipsku, který byl v 18. století jedním z hlavních center ručního sklářství. Skládá se z roubených domů a dvou moderních přístaveb z cihel a průsvitných skleněných tašek. Architekti ze studia ov-a navázali na formu typických dvoupodlažních sklářských domů a spojili areál v harmonický celek. Kromě hlavní ceny za architekturu, udělila porota i pět čestných uznání Finalista a šest cen partnerů. 

HLAVNÍ CENA

  • Sídlo firmy Lasvit, Nový Bor / ov architekti / Jiří Opočenský, Štěpán Valouch. "Oceněné dílo je kombinací původního a navrhovaného, starého a nového, tradičního s tím úplně současným," tvrdí porota.

ŠEST FINALISTŮ (z nich jeden je držitel hlavní ceny)

OCENĚNÍ ZA VÝJIMEČNÝ POČIN

ŠEST CEN PARTNERŮ

Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží: Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb v Líbeznicích / EHL & KOUMAR ARCHITEKTI

Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za velkorysý přístup k novostavbě průmyslového objektu: Výrobní a administrativní objekt firmy Pilana Karbid v Hulíně / ellement architects

Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky za inspirativní řešení dominanty v přírodním prostředí: Rozhledna na Velké Deštné / architekti.in

Společnosti Central Group za inovativní přístup k řešení nového bydlení: Vila Park Olomouc / CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Společnosti VELUX za práci s denním světlem: Základní škola Járy Cimrmana v Praze-Lysolajích / PROGRES ATELIER

Společnosti Vekra za dostupné bydlení s nadčasovou perspektivou: Bytový dům na Sylvánu v Plzni / PRO-STORY

Projděte si stavby podrobněji v naší galerii.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy