Architektem roku je Zdeněk Fránek. Navrhl odvážnou knihovnu, kostel i stezku do oblak

Architektem roku je Zdeněk Fránek. Navrhl odvážnou knihovnu, kostel i stezku do oblak
Zdeněk Fránek se narodil v Boskovicích v roce 1961. Dnes v jihomoravském městě působí jako městský architekt, avšak dlouhodobě žije a tvoří v Brně. Kromě návrhu a realizace staveb se věnuje také popularizaci architektury a vyučuje na vysoké škole.
Fránka v mládí ovlivňovali především němečtí expresionisté, baroko, obrazy Paula Klee a organická architektura z Maďarska. Určitým způsobem se to promítá i do jeho pozdější tvorby, tady je pro ilustraci jeho návrh na rodinný dům v Praze.
Stavba má kořenovou čističku odpadních vod a využívá solární energii, kterou získává z přímých paprsků slunce.
Mezi Fránkovy nejznámější stavby patří Stezka v oblacích, která na Dolní Moravě stojí od roku 2015.
Foto: Fránek Architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 9. 2020 20:30
Mezi nejkvalitnější architekturu 21. století patří domy Zdeňka Fránka. Rodák z Boskovic, který sám o sobě říká, že jeho tvorbu ovlivnili němečtí expresionisté a organické tvary z Maďarska, získal za své celoživotní dílo prestižní ocenění Architekt roku. Je autorem například Stezky v oblacích v Dolní Moravě nebo návrhu na bytový dům U Milosrdných v Praze. Podívejte se i na jeho další tvorbu.

Architekt roku je prestižní ocenění udělované každoročně osobnosti, která vynikla nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury a zároveň se významně podílí na jejím dobrém jméně. Společnost ABF chce touto cenou poukázat na význam a důležitost role architektů, kteří ovlivňují kvalitu života a kulturní rozvoj společnosti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy