Dům v Novém Boru vznikl ze skleněných "tašek". Navazuje na roubenky z 18. století

Dům v Novém Boru vznikl ze skleněných "tašek". Navazuje na roubenky z 18. století
Skleněný dům stojí vedle roubenek na Palackého náměstí v Novém Boru. Historie dřevostaveb sahá do 18. století, kdy lidé obec nazývali „evropskou Mekkou sklářství“.
Firma Lasvit, která se do Nového Boru nastěhovala v polovině minulého roku, roubenky nechala opravit a v jejich sousedství přistavěla dva nové domy.
Skleněný dům, který navrhli architekti ze studia OVA, tvarem navazuje na okolní zástavbu. "Návrh interpretuje současnou formou typický dvoupodlažní sklářský dům a spojuje areál v harmonický celek," uvádí architekt Štěpán Valouch.
Součástí areálu je také "černý dům", který má obklady z cementových tašek.
Foto: Tomáš Souček
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 1. 2020 9:30
Nový Bor na Českolipsku byl v 18. století evropským městem sklářství. Po výstavbě národního kombinátu ale ruční práce ztratila svůj význam, fabriky utichly a domy začaly chátrat. Dnes se do Nového Boru řemeslníci znovu vrací a navazují na tradici foukaného skla. Firma Lasvit na Palackého náměstí opravila roubenky a rozzářila čtvrť domem z průsvitných tašek. Podívejte se.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy