Dům v Novém Boru vznikl ze skleněných "tašek". Navazuje na roubenky z 18. století

Dům v Novém Boru vznikl ze skleněných "tašek". Navazuje na roubenky z 18. století
Skleněný dům stojí vedle roubenek na Palackého náměstí v Novém Boru. Historie dřevostaveb sahá do 18. století, kdy lidé obec nazývali „evropskou Mekkou sklářství“.
Firma Lasvit, která se do Nového Boru nastěhovala v polovině minulého roku, roubenky nechala opravit a v jejich sousedství přistavěla dva nové domy.
Skleněný dům, který navrhli architekti ze studia OVA, tvarem navazuje na okolní zástavbu. "Návrh interpretuje současnou formou typický dvoupodlažní sklářský dům a spojuje areál v harmonický celek," uvádí architekt Štěpán Valouch.
Součástí areálu je také "černý dům", který má obklady z cementových tašek.
Foto: Tomáš Souček
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 1. 2020 9:30
Nový Bor na Českolipsku byl v 18. století evropským městem sklářství. Po výstavbě národního kombinátu ale ruční práce ztratila svůj význam, fabriky utichly a domy začaly chátrat. Dnes se do Nového Boru řemeslníci znovu vrací a navazují na tradici foukaného skla. Firma Lasvit na Palackého náměstí opravila roubenky a rozzářila čtvrť domem z průsvitných tašek. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy