Známe nejhezčí stavby Česka. Je mezi nimi kostel, školka s bazénem i zastávka

Známe nejhezčí stavby Česka. Je mezi nimi kostel, školka s bazénem i zastávka
Na dohled od rotundy svaté Kateřiny v historické části Znojma je vinný bar. Vznikl v prostoru pivovaru z 19. století, má několik pater a samoobslužné stroje. Architekti z ateliéru Chybik+Kristof zanechali jen vnější strukturu budovy bývalého pivovaru a do jejího interiéru navrhli dřevěnou konstrukci, která rozdělila místnost na několik úrovní.
Parkovací dům Jana Gayera s kapacitou 284 parkovacích stání stojí v městské památkové zóně Hradce Králové. Jeho vnější plášť tvoří svislé modřínové lamely a stěny z monolitického betonu. Autorem stavby je architekt Jaromír Chmelík.
Skleněný dům, sídlo pro sklářskou firmu Lasvit, navrhli architekti ze studia o-va. Tvarem navazuje na okolní roubenky v Novém Boru na Českolipsku. "Návrh interpretuje současnou formou typický dvoupodlažní sklářský dům a spojuje areál v harmonický celek," uvádí architekt Štěpán Valouch.
Jan Tyrpekl postavil v pořadí druhou veřejnou útulnu. První vybudoval svépomocí na Moravě na základech bývalého bunkru, ta druhá stojí poblíž Prahy. Místo k přespání a společenským aktivitám je zavěšené ve vzduchu a vstupuje se do něj po padacích schodech.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 6. 2020 21:28
O letošní Českou cenu za architekturu se utká 27 staveb. Mezi kandidáty je například vesnická zastávka, rodinné a bytové domy, vinařství, radnice, útulny i rozhledny. Zhruba dvě třetiny staveb financovali soukromí investoři, zbytek vznikl z veřejných zakázek. Nejlepší stavbu uplynulých pěti let vyhlásí komora architektů 24. listopadu. Podívejte se, které projekty mají šanci uspět.

Soutěž každoročně vyhlašuje Česká komora architektů, jejímž posláním je pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň.  Komora chce formou soutěže prezentovat kvalitní architekturu nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy