Známe nejhezčí stavby Česka. Je mezi nimi kostel, školka s bazénem i zastávka

Známe nejhezčí stavby Česka. Je mezi nimi kostel, školka s bazénem i zastávka
Na dohled od rotundy svaté Kateřiny v historické části Znojma je vinný bar. Vznikl v prostoru pivovaru z 19. století, má několik pater a samoobslužné stroje. Architekti z ateliéru Chybik+Kristof zanechali jen vnější strukturu budovy bývalého pivovaru a do jejího interiéru navrhli dřevěnou konstrukci, která rozdělila místnost na několik úrovní.
Parkovací dům Jana Gayera s kapacitou 284 parkovacích stání stojí v městské památkové zóně Hradce Králové. Jeho vnější plášť tvoří svislé modřínové lamely a stěny z monolitického betonu. Autorem stavby je architekt Jaromír Chmelík.
Skleněný dům, sídlo pro sklářskou firmu Lasvit, navrhli architekti ze studia o-va. Tvarem navazuje na okolní roubenky v Novém Boru na Českolipsku. "Návrh interpretuje současnou formou typický dvoupodlažní sklářský dům a spojuje areál v harmonický celek," uvádí architekt Štěpán Valouch.
Jan Tyrpekl postavil v pořadí druhou veřejnou útulnu. První vybudoval svépomocí na Moravě na základech bývalého bunkru, ta druhá stojí poblíž Prahy. Místo k přespání a společenským aktivitám je zavěšené ve vzduchu a vstupuje se do něj po padacích schodech.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 6. 2020 21:28
O letošní Českou cenu za architekturu se utká 27 staveb. Mezi kandidáty je například vesnická zastávka, rodinné a bytové domy, vinařství, radnice, útulny i rozhledny. Zhruba dvě třetiny staveb financovali soukromí investoři, zbytek vznikl z veřejných zakázek. Nejlepší stavbu uplynulých pěti let vyhlásí komora architektů 24. listopadu. Podívejte se, které projekty mají šanci uspět.

Soutěž každoročně vyhlašuje Česká komora architektů, jejímž posláním je pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň.  Komora chce formou soutěže prezentovat kvalitní architekturu nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

Další zprávy