Známe nejhezčí stavby Česka. Je mezi nimi kostel, školka s bazénem i zastávka

Známe nejhezčí stavby Česka. Je mezi nimi kostel, školka s bazénem i zastávka
Na dohled od rotundy svaté Kateřiny v historické části Znojma je vinný bar. Vznikl v prostoru pivovaru z 19. století, má několik pater a samoobslužné stroje. Architekti z ateliéru Chybik+Kristof zanechali jen vnější strukturu budovy bývalého pivovaru a do jejího interiéru navrhli dřevěnou konstrukci, která rozdělila místnost na několik úrovní.
Parkovací dům Jana Gayera s kapacitou 284 parkovacích stání stojí v městské památkové zóně Hradce Králové. Jeho vnější plášť tvoří svislé modřínové lamely a stěny z monolitického betonu. Autorem stavby je architekt Jaromír Chmelík.
Skleněný dům, sídlo pro sklářskou firmu Lasvit, navrhli architekti ze studia o-va. Tvarem navazuje na okolní roubenky v Novém Boru na Českolipsku. "Návrh interpretuje současnou formou typický dvoupodlažní sklářský dům a spojuje areál v harmonický celek," uvádí architekt Štěpán Valouch.
Jan Tyrpekl postavil v pořadí druhou veřejnou útulnu. První vybudoval svépomocí na Moravě na základech bývalého bunkru, ta druhá stojí poblíž Prahy. Místo k přespání a společenským aktivitám je zavěšené ve vzduchu a vstupuje se do něj po padacích schodech.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 6. 2020 21:28
O letošní Českou cenu za architekturu se utká 27 staveb. Mezi kandidáty je například vesnická zastávka, rodinné a bytové domy, vinařství, radnice, útulny i rozhledny. Zhruba dvě třetiny staveb financovali soukromí investoři, zbytek vznikl z veřejných zakázek. Nejlepší stavbu uplynulých pěti let vyhlásí komora architektů 24. listopadu. Podívejte se, které projekty mají šanci uspět.

Soutěž každoročně vyhlašuje Česká komora architektů, jejímž posláním je pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň.  Komora chce formou soutěže prezentovat kvalitní architekturu nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Evropská komise poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

Evropská komise poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize. Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur (více než 23,2 miliardy korun), na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Komise to oznámila na svém webu.

Celkově má Česko v příštích letech dostat až 180 miliard korun. Jednou z podmínek komise pro uvolnění dalších peněz je však to, že české úřady vyřeší systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy