budova

Koncertní sál v Praze by mohli spolufinancovat soukromí investoři

Na financování nového koncertního sálu, který chce vedení Prahy vybudovat na Vltavské, by se kromě města a státu mohli podílet soukromí investoři. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Náklady na stavbu odhadují na zhruba pět miliard korun, financování ze státních, městských a soukromých peněz by mělo být hrazené zhruba po třetinách. Radní schválili také návrh memoranda s ministerstvem kultury.

Podle harmonogramu by na přelomu let 2025 a 2026 mohla začít soutěž na stavební firmu, v roce 2032 by budova mohla stát. Město si na zhodnocení možných způsobů financování nechalo zpracovat analýzu, která navrhla šest možností. Podle náměstka primátora Petr Hlaváčka z TOP 09 se ta se zapojením soukromých peněz jeví jako nejvhodnější. Do roku 2026 by náklady do 200 milionů ročně neslo převážně město, v roce 2027 nebo v roce 2028 po začátku stavby by přišel na řadu vstup soukromých investorů a státu.

Zdroj: ČTK

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK