Bývalou továrnu na klobouky přetvořili na školu. Největší výzvou bylo světlo

Bývalou továrnu na klobouky přetvořili na školu. Největší výzvou bylo světlo
Vnitroblok se stal hlavní bránou do školní části, kde tvůrci vytvořili polosoukromé veřejné prostranství a rozptylovou plochu pro studenty. Na hlavní vstup navazuje studovna, čítárna a aula, přičemž v této společenské části se již dříve nacházela světlá výška přes dvě podlaží.
Aula je navržena jako multifunkční prostor. Vzhledem ke sportovnímu souvrství podlahy je zde možné provozovat lehčí sportovní aktivity. 
Na nároží objektu A je umístěn multifunkční prostor školy propojitelný s jídelnou se samostatným vstupem, kde se mohou konat semináře či setkání s rodiči. Výrazným interiérovým prvkem je skleněná příčka s černým nepravidelným rastrem vnitřního členěním, kovové zábradlí kombinované s kovovou sítí jako zábradelní výplní.
Kov je klíčovým prvkem industriálního stylu, zejména v tmavých odstínech šedé. V projektu se uplatňuje třeba u umyvadel a baterií. Zobrazit 9 fotografií
Foto: Veronika Raffajová a Jan Kundla a Gejza Szabó
Nikola Bernard
10. 4. 2025 6:15
Dříve ráj klobouků, dnes multifunkční prostor splňující moderní požadavky. V Nuslích vzniká komplex v industriálním stylu složený ze školy, malometrážních bytových jednotek a penthousu. Zatímco například školní část, kde se dbalo především na dostatek světla, je dokončena, rekonstrukce a výstavba nástavby bytového domu je stále v procesu. Budou se zde děti i obyvatelé cítit dobře?

Nelehké zadání čekalo na architekty Ivanu Svatošovou a Lukáše Janáka ze studia LIFE4ARCH, kteří dostali na starost rekonstrukci a propojení bývalých továrních budov pražského kloboučníka Stanislava Bartoše. Ten v nuselské ulici Kloboučnická na počátku dvacátého století vyráběl klobouky, o které byl zájem v celé Evropě i třeba ve Venezuele. Kdysi rušnou a úspěšnou továrnu nyní připomíná už jen samotný název ulice.

Smyslem bylo vytvořit přívětivý a prosvětlený prostor z komplexu ve tvaru L, který je obestavěn ostatními budovami a jehož větší část se nachází ve vnitrobloku. Architekti si museli poradit také s odlišnými výškami budov a propojením pater. "Našim cílem bylo proměnit starou nevyužívanou industriální stavbu pro potřeby nynější doby," tvrdí tvůrci realizace. 

Historicky byl komplex byl rozdělen na čtyři části - A, B ,C  a D, přičemž budova B byla dříve tvaru U. Část však byla zbourána a část prodána. Budovy C a D navazovaly na vzdálenější z ramen objektu B. Budova A s kubistickou fasádou směřující do ulice, kterou budova získala v roce 1914, byla osamocena a tvořila dominantu území.

Vliv prostředí a venkovní učebna

Kvůli nedostatečné výšce, lokalitě, parkovacím místům, náročnému hledání spolehlivého provozovatele i plánovanému pronájmu nešlo z komplexu s užitnou plochou 2640 metrů čtverečních vytvořit obchodní centrum či coworkingové centrum. Proto největší část nakonec tvoří školské zařízení.

"Vzhledem k poptávce po alternativním vzdělávání se jako optimálním řešením zdálo využít tuto část jako školské zařízení. V rámci studie využitelnosti se ukázalo schéma využití pro školské zařízení, malometrážní bytové jednotky a penthouse v posledním patře pro investora jako optimální řešení. Zadáním investora bylo zprovoznění jednotlivých celků po etapách, tak aby provozně fungovaly samostatně a v konečné fázi byly propojené," uvádí Svatošová s Janákem.

Vnitroblok se stal hlavní bránou do školní části, kde tvůrci vytvořili polosoukromé veřejné prostranství a rozptylovou plochu pro studenty. Na hlavní vstup navazuje studovna, čítárna a aula, přičemž v této společenské části se již dříve nacházela světlá výška přes dvě podlaží. Aula je navržena jako multifunkční prostor. Vzhledem ke sportovnímu souvrství podlahy je zde možné provozovat lehčí sportovní aktivity. 

V návaznosti na hlavní vstup je pak situována výdejna jídla a jídelna, která může fungovat jako samostatný oddělený provoz. Na nároží objektu A je umístěn multifunkční prostor školy propojitelný s jídelnou se samostatným vstupem, kde se mohou konat semináře či setkání s rodiči. "Provozně lze tento prostor a jídelnu oddělit od zbylé části budovy - samostatný vstup a samostatné zázemí," doplňují. Nad hlavním vstupem se nachází ředitelna a sborovna, přičemž škola nabízí i zcela neobvyklý prostor - venkovní učebnu. Ta se nachází na pochozí terase u třetího patra.

Koncentrace, světlo, čistota

Zrekonstruované i nově vzniklé části se nesou v industriálním stylu, takže u nich nechybí typické bílé, šedé a černé tóny. Aby prostor nepůsobil smutně a tvrdě, interiér zjemňuje zvolený textil a barevný nábytek, jako jsou lavice, židle, poufy či fatboye, které děti milují. "Dalším cílem bylo vytvořit estetické prostředí stimulující koncentraci, bez jakýchkoliv negativních vlivů na fyzické či duševní zdraví," tvrdí s tím, že důraz byl kladen i na rozumné ekonomické požadavky na výstavbu, provoz a údržbu.

Největší výzvou projektu bylo zajistit dostatečné denní osvětlení. Vzhledem k tomu, že je komplex ze všech stran obklopen jinými vysokými budovami, bylo podle architektů nutné do návrhu implementovat světlíky a světlovody. Právě kvůli nedostatku světla v zástavbě byl objekt s označením D využit pro skladové a technické zázemí.

Akustika a výrazové prvky

Architekti si dali záležet i na akustickém komfortu, který je ve školách a samozřejmě také v bytových jednotkách, vyžadován. Zatímco v aule je navržen akustický obklad v dekoru dřeva, na chodbách je obklad takzvaně plný nebo perforovaný. Ve třídách jsou pak velkoformátové akustické nepravidelně perforované podhledy.

"Vzhledem k tomu, že Budova A je multifunkční a ve čtvrtém až sedmém podlaží se nachází byty, bylo potřeba vyřešit prostorovou i stavební akustiku tak, aby se provozy navzájem negativně neovlivňovaly. Dbalo se na to, aby všechny navržené materiály a povrchy byly snadno čistitelné a odolné. Vzhledem k různým výškovým úrovním budov, které se nově propojily, bylo potřeba v chodbách realizovat rampy, takže podlahy musely být i dostatečně protiskluzové," sdělili s tím, že v budovách samozřejmě nechybí ani klimatizační jednotky.

Charakter školy i samotného komplexu umocňují výrazové prvky, u nichž se tvůrci snažili zachovat stávající konstrukce a industriální styl. Proto pracovali s neopracovanými cihlami, které byly očištěny a opatřeny bezprašným penetračním nátěrem, kovem, betonovými zdmi a stěrkami, masivními dřevěnými prkny, odhalenými trubkami a elektroinstalací i továrenským osvětlením. "Dominantním i výtvarným prvkem se stal strom sestavený z masivních prken z neopracovaného nebo recyklovaného dřeva z půdních prostor, který je doplněn o hranolky z broušeného nového dřeva," uzavírají.

Interiér roku

Zajímavá přestavba by architektům mohla zaručit minimálně zajímavé umístění v soutěži Interiér roku, kde o prestižní ceny bojují architekti i interiéroví designéři z Česka i Slovenska, a to hned v několika kategoriích. Výherci budou vyhlášeni již 29. dubna v pražském Centru současného umění Dox. Porotou se stane také veřejnost, která od 1. do 15. dubna může pro své favority hlasovat v samostatné kategorii nazvané Hlasování veřejnosti - cena Ton, a to na stránkách organizátorů, tedy Interiéru roku.

 

Právě se děje

Další zprávy