reklama
 
 

Austrálie vykupuje farmy, aby zachránila řeku Darling

13. 9. 2008 13:13
Dlouhodobé sucho ohrožuje klíčový říční systém

Canberra - Bavlníkovou farmu větší než Singapur koupila od pěstitelů australská vláda. Pokud farma nebude ročně čerpat miliardy litrů vodu z řeky Darling, zachrání to velkou část Austrálie před nedostatkem vody.

Informaci přinesla agentura Reuters.

Bavlna na farmě Toorale Station v Novém Jižním Walesu se pěstuje na 910 kilometrech čtverečních. Den před tím, než ji předchozí majitel chtěl nabídnout v aukci, ji australská vláda koupila za 19 milionů amerických dolarů.

Souvislosti: Austrálii zasáhnou smrtící sucha, varují vědci

Voda pro 20 000 bazénů

Díky této koupi voda o objemu přibližně 20 000 olympijských bazénů nepadne na zavlažování bavlníkových plantáží, ale zůstane v řece Darling.

"Návrat této vody do řeky Darling bude začátkem snahy o otočení dlouhodobého poklesu stavu vody v této kdysi obrovské řece," řekla pro Reuters australská ministryně pro změny klimatu Penny Wongová.

Darling je jednou ze dvou řek, které zásobují vláhou oblast na soutoku řek Murray a Darling, kde je největší koncentrace zemědělství v zemi.

Sucho připravilo zemi o miliardy

Velké závlahové farmy, z nichž některé jsou schopny spotřebovat více vody, než kolik jí je v sydneyském zálivu, jsou obviňovány ze zhoršování následků dlouhodobého sucha.

Od roku 2002 již nedostatek vody připravil australskou ekonomiku o více něž 16 milionů amerických dolarů.

Oblasti zavlažované řekami Murray a Darling vydělají ročně na vývozu asi 21 miliard amerických dolarů. V tomto regionu se nachází asi 41 procent veškerého australského zemědělství.

Řece pomůže, jezera nezachrání

Současná středolevicová vláda začala vykupovat farmářské licence celkem za 3 miliardy australských dolarů. Chce tím zabránit vysychání důležitých řek.

Podle ministryně Wongové mohou být vykoupené oblasti vyhlášeny národními parky. Obává se však, že ani ušetřená voda v řece nezachrání kriticky ohrožená jezera níže po proudu ve státě Jižní Austrálie.

Čtěte také: Téměř polovina Austrálie zůstává člověkem nedotčena

Ekologové však tvrdí, že samotná koupě farmy by mohla být obrovskou posilou pro vyprahlou krajinu v oblasti řek Murray a Darling.

"Znamená to, že řeka Warrego v Novém Jižním Walesu bude odteď volně téct, a to je pro systém řeky Darling, tedy i pro celý australský říční systém, velmi důležité," řekla australská senátorka ze Zelené Rachel Siewertová.

Rána pro farmářská města

Pozemky dříve vlastněné zemědělským konglomerátem Clyde Agriculture se používaly především k pěstování bavlny. Koncern Clyde v oblasti pěstuje také pšenici, ječmen, cizrnu, bavlníkové semeno a chová skot a ovce.

Konzervativní zákonodárci naklonění farmaření tvrdí, že prodej farmy bude obrovskou ranou pro malá farmářská města, která jsou závislá na příjmech z velkých farem. Nebudou podle nich schopna bojovat s následky dlouhodobého sucha.

Podle vědců pociťuje Austrálie, nejsušší obydlený kontinent světa, zrychlenou verzi globálního oteplování vedoucí k extrémním suchům a nečekaným ničivým bouřím.

Průměrné roční teploty v Austrálii podle vědeckých odhadů stoupnou do roku 2070 až o šest stupňů Celsia.

autor: vk | 13. 9. 2008 13:13

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama