Austrálii zasáhnou smrtící sucha, varují vědci

vk
9. 7. 2008 15:46
Nová vědecká studie se čte jako katastrofický román
Sucha, která trápí Austrálii, se mají ještě stupňovat.
Sucha, která trápí Austrálii, se mají ještě stupňovat. | Foto: Reuters

Perth - Austrálii čekají horší a častější období sucha. Tvrdí to vědecká studie, kterou si objednala australská vláda.

Dosud spíš výjimečné extrémní teploty by se podle agentury Reuters mohly v důsledku klimatických změn stát na nejsušším a nejteplejším kontinentu světa zcela běžnou věcí.

Sucha by podle Úřadu pro meteorologii a australské organizace CSIRO měla Austrálii zasáhnout dvakrát častěji než v současné době. Projeví se na dvakrát větším území a drtivě dopadnou třeba na klíčové oblasti zemědělské produkce.

O deset stupňů tepleji

Polovinu úbytku objemu srážek za posledních padesát let mají podle australských vědců na svědomí emise oxidů uhlíku.

Podle britského deníku Guardian čeká Austrálii nárůst průměrných teplot až o deset stupňů.

Čtěte také: Australské veletoky vysychají. V říjnu přijde kolaps

Australský ministr zemědělství Tony Burke se nechal slyšet, že zpráva je "alarmující". "Části těchto projekcí se čtou spíš jako katastrofický román než vědecká zpráva," řekl doslova.

Sucho v Austrálii způsobuje také požáry a na sezónu neobvyklé teploty. Také farma nedaleko Cowry, západně od Sydney se potýká s nedostatkem vody.
Sucho v Austrálii způsobuje také požáry a na sezónu neobvyklé teploty. Také farma nedaleko Cowry, západně od Sydney se potýká s nedostatkem vody. | Foto: Reuters

Horka ničí úrodu pšenice

Austrálii už teď trápí nejhorší sucho za posledních 100 let. Projevilo se třeba na snižujícím se objemu vývozu pšenice.

Země je přitom druhým největším vývozcem pšenice na světě. Loni se jí však urodilo pouhých 13 milionů tun.

Zpráva také varuje, že se finanční pomoc státu, určená pro farmáře postižené nadměrnými suchy, řídí zastaralými pravidly.

Čtěte také: Austrálie začala skladovat CO2 pod zemí

Znepokojený premiér

"Ta zpráva naznačuje, že by k tomuto dosud řídkému jevu (k suchům - pozn. redakce) mohlo kvůli klimatickým změnám docházet mnohem častěji. Je třeba zasáhnout hned a ujistit se, že jsme lépe připraveni na budoucí klimatické změny," uvedl ministr Burke.

Že je analýza Úřadu pro meteorologii a Vědecké a průmyslové organizace Commonwealthu "velmi znepokojující", připustil i předseda australské vlády Kevin Rudd, který byl v lednu loňského roku zvolen i díky svému ekologickému programu.

Více o Austrálii:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy