Austrálii zasáhnou smrtící sucha, varují vědci

vk
9. 7. 2008 15:46
Nová vědecká studie se čte jako katastrofický román
Sucha, která trápí Austrálii, se mají ještě stupňovat.
Sucha, která trápí Austrálii, se mají ještě stupňovat. | Foto: Reuters

Perth - Austrálii čekají horší a častější období sucha. Tvrdí to vědecká studie, kterou si objednala australská vláda.

Dosud spíš výjimečné extrémní teploty by se podle agentury Reuters mohly v důsledku klimatických změn stát na nejsušším a nejteplejším kontinentu světa zcela běžnou věcí.

Sucha by podle Úřadu pro meteorologii a australské organizace CSIRO měla Austrálii zasáhnout dvakrát častěji než v současné době. Projeví se na dvakrát větším území a drtivě dopadnou třeba na klíčové oblasti zemědělské produkce.

O deset stupňů tepleji

Polovinu úbytku objemu srážek za posledních padesát let mají podle australských vědců na svědomí emise oxidů uhlíku.

Podle britského deníku Guardian čeká Austrálii nárůst průměrných teplot až o deset stupňů.

Čtěte také: Australské veletoky vysychají. V říjnu přijde kolaps

Australský ministr zemědělství Tony Burke se nechal slyšet, že zpráva je "alarmující". "Části těchto projekcí se čtou spíš jako katastrofický román než vědecká zpráva," řekl doslova.

Sucho v Austrálii způsobuje také požáry a na sezónu neobvyklé teploty. Také farma nedaleko Cowry, západně od Sydney se potýká s nedostatkem vody.
Sucho v Austrálii způsobuje také požáry a na sezónu neobvyklé teploty. Také farma nedaleko Cowry, západně od Sydney se potýká s nedostatkem vody. | Foto: Reuters

Horka ničí úrodu pšenice

Austrálii už teď trápí nejhorší sucho za posledních 100 let. Projevilo se třeba na snižujícím se objemu vývozu pšenice.

Země je přitom druhým největším vývozcem pšenice na světě. Loni se jí však urodilo pouhých 13 milionů tun.

Zpráva také varuje, že se finanční pomoc státu, určená pro farmáře postižené nadměrnými suchy, řídí zastaralými pravidly.

Čtěte také: Austrálie začala skladovat CO2 pod zemí

Znepokojený premiér

"Ta zpráva naznačuje, že by k tomuto dosud řídkému jevu (k suchům - pozn. redakce) mohlo kvůli klimatickým změnám docházet mnohem častěji. Je třeba zasáhnout hned a ujistit se, že jsme lépe připraveni na budoucí klimatické změny," uvedl ministr Burke.

Že je analýza Úřadu pro meteorologii a Vědecké a průmyslové organizace Commonwealthu "velmi znepokojující", připustil i předseda australské vlády Kevin Rudd, který byl v lednu loňského roku zvolen i díky svému ekologickému programu.

Více o Austrálii:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy