Koaly v ohrožení: umírají v ohni i pod pásy buldozerů

vk
9. 9. 2008 15:10
Australští farmáři rozšiřují pastviny a mýtí buš
Vědci se přou, zda koalám hrozí vyhynutí
Vědci se přou, zda koalám hrozí vyhynutí | Foto: Reuters

Sydney - Na severovýchodě australského státu Queensland přišly o život tisíce koal. Jejich přirozené prostředí farmáři vykáceli a přeměnili na pastviny, píše agentura AFP.

Vedle těchto vačnatců, kteří Austrálii v zahraničí proslavili podobně jako klokani, zaplatily vykácení původní vegetace na severovýchodě země svým životem i miliony ptáků a hmyzu.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) v této souvislosti varuje, že pokud se kácení stromů urychleně nezastaví, některé australské druhy mohou být ohroženy vyhynutím.

Dva miliony obětí nových pastvin

Podle výroční zprávy australského státu Queensland bylo mezi lety 2005 a 2006 vykáceno 375 000 hektarů původní vegetace, což mělo podle WWF za následek smrt celkem asi dvou milionů savců.

"Dva miliony savců a většinou různé druhy klokanů. Nejsme schopni odhadnout, kolik zemřelo ptáků, ale předpokládám, že minimálně pět milionů kusů," řekl podle AFP mluvčí australské pobočky WWF Nick Heath. 

Čtěte také: Přemístit, nebo zabít? Austrálie chce klokany střílet
 
Odhady počtu zvířat, která nepřežila rozšiřování pastvin australskými farmáři, byly podle Heatha založeny na dřívějších vědeckých odhadech hustoty osídlení oblasti zvířaty v každé vykácené části státu.

Podle WWF padlo za oběť kácení vegetace nejvíce plazů, včetně ještěrek a želv.

Koaly: ohrožené či ne?

Osud koal, jejichž největší populace žije právě ve státě Queensland, vzbudil zvláštní zájem.

"Vědci debatují, zda koalám hrozí vyhynutí, nebo ne. My se do této debaty nechceme pouštět," řekl pro AFP Heath.

"Co ale zdůraznit musíme, ať už tato zvířata jsou ohrožena vyhynutím, nebo ne: zabití 9 000 koal je nepřijatelné."

Během přeměny původní australské buše na pastviny mnohá zvířata zemřou v ohni, který farmáři zapalují, aby se zbavili zbytků po vykácení stromů buldozerem.

Strašná smrt

"Tato zvířata umírala strašnou smrtí," upozornil Heath z WWF. "Buď je přejel buldozer, nebo spadla z kácených stromů, a pokud přežila, byla upálena zaživa."

Vláda australského státu Queensland stanovila povinnost chránit populace koaly před rozvojem měst na jihovýchodě státu. Před kácením buše na severovýchodě zatím koaly nechrání.

"Lidé chtějí, aby koaly přežily, ne aby byly na seznamu ohrožených druhů. A pokud ročně zabijeme 9 000 kusů, dokonce i když v současnosti nebudou na seznamu ohrožených druhů, brzy se na něm ocitnou, pokud zabíjení nepřestane."

Čtěte také: Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy