Koaly v ohrožení: umírají v ohni i pod pásy buldozerů

vk
9. 9. 2008 15:10
Australští farmáři rozšiřují pastviny a mýtí buš
Vědci se přou, zda koalám hrozí vyhynutí
Vědci se přou, zda koalám hrozí vyhynutí | Foto: Reuters

Sydney - Na severovýchodě australského státu Queensland přišly o život tisíce koal. Jejich přirozené prostředí farmáři vykáceli a přeměnili na pastviny, píše agentura AFP.

Vedle těchto vačnatců, kteří Austrálii v zahraničí proslavili podobně jako klokani, zaplatily vykácení původní vegetace na severovýchodě země svým životem i miliony ptáků a hmyzu.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) v této souvislosti varuje, že pokud se kácení stromů urychleně nezastaví, některé australské druhy mohou být ohroženy vyhynutím.

Dva miliony obětí nových pastvin

Podle výroční zprávy australského státu Queensland bylo mezi lety 2005 a 2006 vykáceno 375 000 hektarů původní vegetace, což mělo podle WWF za následek smrt celkem asi dvou milionů savců.

"Dva miliony savců a většinou různé druhy klokanů. Nejsme schopni odhadnout, kolik zemřelo ptáků, ale předpokládám, že minimálně pět milionů kusů," řekl podle AFP mluvčí australské pobočky WWF Nick Heath. 

Čtěte také: Přemístit, nebo zabít? Austrálie chce klokany střílet
 
Odhady počtu zvířat, která nepřežila rozšiřování pastvin australskými farmáři, byly podle Heatha založeny na dřívějších vědeckých odhadech hustoty osídlení oblasti zvířaty v každé vykácené části státu.

Podle WWF padlo za oběť kácení vegetace nejvíce plazů, včetně ještěrek a želv.

Koaly: ohrožené či ne?

Osud koal, jejichž největší populace žije právě ve státě Queensland, vzbudil zvláštní zájem.

"Vědci debatují, zda koalám hrozí vyhynutí, nebo ne. My se do této debaty nechceme pouštět," řekl pro AFP Heath.

"Co ale zdůraznit musíme, ať už tato zvířata jsou ohrožena vyhynutím, nebo ne: zabití 9 000 koal je nepřijatelné."

Během přeměny původní australské buše na pastviny mnohá zvířata zemřou v ohni, který farmáři zapalují, aby se zbavili zbytků po vykácení stromů buldozerem.

Strašná smrt

"Tato zvířata umírala strašnou smrtí," upozornil Heath z WWF. "Buď je přejel buldozer, nebo spadla z kácených stromů, a pokud přežila, byla upálena zaživa."

Vláda australského státu Queensland stanovila povinnost chránit populace koaly před rozvojem měst na jihovýchodě státu. Před kácením buše na severovýchodě zatím koaly nechrání.

"Lidé chtějí, aby koaly přežily, ne aby byly na seznamu ohrožených druhů. A pokud ročně zabijeme 9 000 kusů, dokonce i když v současnosti nebudou na seznamu ohrožených druhů, brzy se na něm ocitnou, pokud zabíjení nepřestane."

Čtěte také: Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy