Opuštěné velrybí mládě si našlo novou matku: jachtu

vk, Reuters
21. 8. 2008 13:10
Záchranáři se snaží matku najít. Uvnitř video

Canberra - Australští ochránci přírody se snaží zachránit mládě keporkaka, které si lesklý kýl kotvící jachty spletlo se svou ztracenou matkou.

Velrybí mládě záchranáři objevili severně od Sydney u města Pittwater. Matka jej pravděpodobně opustila u australského východního pobřeží.

Do boje za záchranu mláděte, které australská média pojmenovala Colin, se už vložila i australská armáda.

"Mládě strávilo poslední den, dva v Pittwateru a podle nás pátralo v okolí zakotvené jachty, kterou si pravděpodobně spletlo se svojí matkou, aby našlo mléko," řekl Chris McIntosh ze správy národních parků v Novém Jižním Walesu.

Čtěte také: Velryb v mořích přibývá. Lovit se ale stejně nebudou

Návrat do hloubky se nezdařil 

Záchranáři odtáhli soukromou jachtu na moře ve snaze nalákat velrybu do hlubší vody. Tam, jak doufali, se měla znovu potkat se svou matkou. Mládě se ale vrátilo zpět k jachtě.

Odborníci tvrdí, že velrybí mládě bez mléka nepřežije déle než pár dní.

Podle McIntoshe je běžné, že některá zvířata opustí svoje mladé. "Jediné a nejlepší, co můžeme udělat, je doprovodit velrybu a doufat, že zůstane v oceánu," uvedl.

Souvislosti: Senegalským rybářům se podařilo zachránit 80 kytovců

"Puká nám srdce, když vidíme, co se s malým Colinem děje. Vypadá smutně, ale děláme pokroky," řekl premiér Nového Jižního Walesu Morris Iemma poté, co se plavidla s armádními dobrovolníky pokusila dostat velrybu zpět na volné moře.

Mládě keporkaka opustila matka. Našlo si místo ní jachtu.
Mládě keporkaka opustila matka. Našlo si místo ní jachtu. | Foto: Wikipedia.cz

Veterináři sedm až čtrnáct dní starému keporkakovi odebrali vzorky krve, aby zjistli, jak moc zesláblo a zda by nemělo být spíš usmrceno, když pokusy o nalezení matky selhaly.

Jedenáctiměsíní kojení 

"Abychom se postarali o tak malou velrybu, museli bychom ji jedenáct měsíců kojit, což zatím nikdy nikdo na světě nezkusil," řekl v australské televizi mluvčí ministerstva životního prostředí John Dengate.

"Potom jí potřebujete dostat do Arktidy, kde má dostatek potravy. Ze Sydney to znamená cestu dlouhou přes 2 000 kilometrů. Mládě neví, jak se vyhnout dravým kosatkám, ani jak najít svou potravu, " dodal.

Čtěte také: Japonsko vydalo zatykač na odpůrce lovu velryb

Australská armáda nabídla prázdný vak na palivo jako nafukovací člun na odtažení 5,5 metru dlouhého mláděte na moře. Podle Dengata se ale záchranáři raději spolehnou na pontony poskytnuté Mořským světem z australského severovýchodního pobřeží.

Pokud veterinární prohlídka ukáže, že velryba je dostatečně silná, bude odtažena na moře a vypuštěna poblíž hejna okoloplujících velryb.

"Dokonce ani když ho dostaneme na moře, neznamená to, že jsme jej zachránili," řekl australský ministr obrany Joel Fitzgibbon.

Přetržené pouto

Velrybí matky rodí jediné mládě. To u ní zůstává více než rok, takže se mezi nimi často vytvoří velmi silné pouto.

Většina druhů velryb patří mezi ohrožené. Důvodem bylo jejich vybíjení kvůli masu, které je v některých státech, jako například v Japonsku a Norsku, vyhledávanou delikatesou.

Po zákazu komerčního lovu v roce 1986 se jejich počty pomalu zvyšují. V současnosti se proto opět uvažuje o povolení lovu. Proti tomu se však radikálně staví ochránci přírody i některé státy.

Více zde: Obnoví se komerční lov velryb? Jednání začalo

 

Právě se děje

Další zprávy