Téměř polovina Austrálie zůstává člověkem nedotčena

vk
28. 8. 2008 9:57
Ochránci přírody přesto volají po šetrnějším přístupu
V oblastech nedotčených průmyslem žijí původní australští obyvatelé, Aboriginci
V oblastech nedotčených průmyslem žijí původní australští obyvatelé, Aboriginci | Foto: Reuters

Canberra - Více než čtyřicet procent Austrálie - území přibližně o velikosti Indického poloostrova - zůstává nedotčeno člověkem, což nejmenší kontinent dělá podobně důležitým pro celosvětové životní prostředí jako amazonské pralesy.

V Austrálii se nachází jedna z největších neobydlených oblastí světa, kterou tvoří tři miliony kilometrů čtverečních nedotčených průmyslem a civilizací.

Zmiňuje to čerstvá zpráva mezinárodních pozorovatelů životního prostředí ze skupiny Pew Environment Group and Nature Conservancy citovaná agenturou Reuters.

Více o Austrálii: Austrálii zasáhnou smrtící sucha, varují vědci

Posledních pět nedotčených oblastí

„Je to na Zemi v tomto století velká vzácnost," řekl podle agentury Reuters ekolog a autor studie Barry Traill. „Potřebujeme si tuto zemi udržet. Je tolik vzácná," dodal Traill.

Austrálie je společně s Antarktidou, Amazonií, pouští Sahara a oblastí Kanadského štítu jednou z pěti posledních velkých neobydlených oblastí na světě.

Většina nedotčených oblastí se nachází v rozlehlém australském vnitrozemí a severních stepích včetně aboriginských oblastí Arnhem, severního poloostrova Cape York a jihozápadní planiny Nullarbor a centrální Gibbonovy pouště.

Čtěte také: Kiribati mizí pod mořem. Lidi chce poslat do Austrálie

Nejhorší jsou invazní druhy

Největší hrozbou pro původní oblasti bylo zavádění volně žijících zvířat a rostlinných druhů včetně prasat, králíků, lišek, bizonů a škodlivého plevele, tvrdí ekologové.

Velký bariérový útes patří k největšímu podmořskému přírodnímu bohatství světa
Velký bariérový útes patří k největšímu podmořskému přírodnímu bohatství světa | Foto: Wikipedia

„Okolo tohoto jádra divočiny jsou desítky milionů kilometrů dost zdravých na to, aby mohly stále podporovat udržení těchto ekosystémů," píší Pew Environment Group and Nature Conservancy na svých webových stránkách.

Vedle suchozemského přírodního bohatství patří k Austrálii i mimořádně cenné mořské oblasti. Například Velký bariérový útes je největším žijícím organismem světa.

Čtěte také: Australské veletoky vysychají. V říjnu přijde kolaps

Pouze deset procent chráněno

Austrálie je také světadílem s největším celkovým  počtem jedinečných původních druhů savců a plazů a zároveň patří mezi pět zemí s největším počtem endemických druhů rostlin, ptáků a obojživelníků.

Podle Trailla by australská vláda měla najmout dalších 5 000 aboriginských strážců jako hlídače těchto nedotčených oblastí, protože pouze deset procent rozlohy země je chráněno v rámci přírodních parků a rezervací.

„Pokud tudy pojedete a uvidíte ty nekonečné oblasti křovin, vypadají v docela dobrém stavu. Ale dějí se zde drobné změny a potřebujeme odtud dostat lidi zpět, abychom je mohli zvládnout," dodal Traill.

Více o endemitech: Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert

 

Právě se děje

Další zprávy